How strategic decision making processes managed:Decision maker influence on processes
Stratejik karar verme süreçleri nasıl yönetiliyor: Karar vericinin sürece etkileri
  1. Tez No: 582222
  2. Yazar: ALİ KAYA CAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SENEM GÖL BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışma stratejik karar verme süreçlerinin hızına etki eden; yönetici karakteristiği, süreç yapısı, politik davranışlar ve süreç içerisinde çıkan sorunların detaylarını daha iyi anlayabilme amacıyla yapıldı. İnsani nedenlerle ortaya çıkan politik davranışlar ve tartışmaların ne tip yapılarda çıktığı, nasıl arttıkları yada önlendikleri ve bunları etkileyen önemli bireysel karakteristiklerin ne olduğu sürecin içinde bulunan kişileri odak noktasına koyarak araştırıldı. Katılımcıların tecrübelerini anlamak ve olabildiğince geniş alternatif açıyı kavrayabilmek adına, 8 adet katılımcıyla açık uçlu röportaj gerçekleştirildi. Röportajlar kapsamı içerisinde 7 farklı sektörden 16 farklı olayın (her katılımcı için 2 adet) analizi yapıldı. Katılımcılar 1'i şirket içi, 1'i şirket dışı olmak üzere 2 olay anlatımı, hangi konseptlerin her koşulda karşılaşılabildiği yada özel olarak iç veya dış koşulların etkisi ile ortaya çıktığını anlamakta temel sağladı. Bunlara ek olarak, süreçleri daha hızlı yönetebilmek ve sonuçlandırmak için gerekli olduğu düşünülen 3 adet davranışsal yeterliliği (özgüven, sosyal ortam algılama ve risk alma) ayrıca standard test ile ölçüldü. Saha araştırması içerisinde, stratejik karar verme süreçlerinde etkili olan, bireysel özellikler, karşılaşılabilen sorunlar farklı tartışma nedenleri ve politik davranışlarla ilgili bilgi toplanıldı. Toplanılan bilgi sayesinde, farklı koşullar içerisinde ne tip sorunların nasıl daha ileriye gidebildiği veya çözülebildiği ve bu sorunları çözmekte hangi karakteristik özelliklerin rol oynadığı anlaşıldı. Son olarak, literatürden ve saha çalışmasında katılımcıların anlatımlarından toplanan bilgiler ışığında sürecin kavramsal modeli kuruldu
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to gain insight on relations among managerial characteristics, process structure, process characteristics, and how these all effect process speed in strategic decisions. Humane acts within process characteristics such as political behaviours and conflicts, had been investigated to understand what types of process structures they emerged from, how they escalated or resolved, and what characteristics, had been important in such situations putting key participants of decisions in focus. In order to understand this experiences and allow rich emergence of different aspects 8 unstructured interviews have been conducted with key participants about 16 cases (2 each), from 7 different sectors. Narrated cases for each participant covered, one case that had been mainly affected by issues within organization, and other by issues outside. This approach provided an initial point of view to see how certain concepts could occur both from issues internal and external issues (e.g., conflict of interest, power plays) or only belonging to one such as ambiguity. Furthermore, 3 competencies of participants had been measured prior to case narrations; social confidence and social astuteness, needed for interpersonal relations, and risk taking tolerance needed to make decisions faster. Field study provided rich data on competencies that have been perceived as important in different contingencies, setbacks occurred, dimensions of different conflict types, and political behaviours practiced in order to resist or improve processes. Lastly, conceptual model of inner relations had been generated in accordance to research findings, along with propositions generated from combination of literature and participant narrations