ABD hegemonyası karşısında Çin'in yükselişi ve 'barışçıl dış politika' söylemi
The rise of China and her peaceful foreign policy discourse against US hegemony
- Tez No: 582241
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sovyetler Birliği'nin dağılması ile birlikte Soğuk Savaş bitmiş ve iki kutuplu sistem sona ermiştir. Sistemdeki bu köklü değişiklik sadece ABD ve Sovyetler Birliği'ni etkilemekle ve yeni bir güç dağılımı oluşturmakla kalmamış; 21.yy'ın uluslararası ilişkilerinde çok kutuplu ve daha heterojen bir yapıya neden olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemin temel özelliği; sistemdeki ekonomik, siyasi ve kültürel yapının ABD'nin önderliğinde şekillenmiş olmasıdır. 1980'lerden itibaren süregelen ABD'nin güç kaybı tartışması, 2000'li yıllardan itibaren hegemonik dönüşüm üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Diğer taraftan, 1980'li yılların başından itibaren uyguladığı ekonomik açılım politikası ile birlikte, dışa açılan ekonomisi sayesinde, ekonomik ve askeri kapasitesi güçlenen Çin, dünya sahnesinde dikkat çekmeye başlamış ve ABD hegemonyası tartışmalarının odağına yerleşmiştir. Elbette, ABD'nin hegemonyasının tartışılmaya başlanması sadece Çin'in yükselişi üzerinden okunamaz. Ancak, bugün ABD'nin gücünün tartışılmasının en büyük nedenlerinden biri Çin'dir. Çin'in yükselişinin olası dönüştürücü etkisi, sadece Çin'in ABD'nin uluslararası meselelerdeki liderlik rolüne karşı meydan okuması ile ilgili değildir; aynı zamanda 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş'taki zaferlerinden itibaren ABD'nin politik, ekonomik ve kültürel liderliğinde şekillenmiş temel değerlere, kurallara, uygulamalara ve kurumlara alternatif bir model oluşturması ile ilgilidir. Bu noktada,“ABD hegemonyası karşısında Çin'in yükselişi ve 'barışçıl dış politika' söylemi”başlıklı bu tez, yeni yükselen gücün bölgesel kültürel ve ekonomik politikalarının var olan hegemon güç tarafından nasıl algılandığını ve karşılandığını Çin'in yükselişi ve ABD'nin buna reaksiyonu özelinde incelemek amacıyla yazılmıştır. Tez konusu,“hegemonya”,“hegemonik dönüşüm”ve“hegemonik istikrar”kavramları üzerinden incelenmiştir. Çin'in yükselişi ve ABD'nin reaksiyonu,“Çin'in yükselişi”,“Çin'in davranışlarını ABD'nin nasıl algıladığı”ve“ABD'nin Çin'in yükselişi ile ilgili ne yapması gerektiği”konularına hayli yoğunlaşması sebebiyle, ofansif realizmin hegemonya tanımlaması üzerinden incelenmiştir. Literatür taraması yapılırken, Çin'in hegemon olma yolunda bölgesel kültürel ve ekonomik politikaları son derece yoğun kullandığı gözlemlenmiştir. Bu noktada, Çin'in kültürel ve ekonomik politikalarını, meşruiyet ve rıza temelli hegemonya açısından değerlendirmek amacıyla Gramscici teorinin hegemonya tanımı kullanılmıştır. Tezde, Çin'in yükselişinin bir unsuru olarak bölgesel politikaları, özellikle yumuşak güç politikaları, Çin'in bu politikalar hakkındaki söylemi ve bunların ABD tarafından nasıl algılandığı“vaka çalışması”yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the collapse of the Soviet Union, the Cold War ended and the bipolar system came to an end. This radical change in the system not only affected the US and the Soviet Union, and created a new distribution of power, but also it has created a multipolar and more heterogeneous structure in the international relations of the 21st century. The distinctive feature of this period is the economic, political and cultural structure shaped under the leadership of the United States. The debates on the loss of power of the United States, which has continued since the 1980s, have begun to focus on hegemonic transformation since the 2000s. On the other hand, China's economic and military capacity was strengthened thanks to its economic expansion policy which has been implemented since 1980s. Economic and military capacity of China began to attract attention on the World stage and she has become the focus of discussion on US hegemony. Of course, the rise of China is not the only explanation of the discussion of US hegemony. However, China is one of the main reasons for the discussion of US power today. The possible transformative effect of China's rise is not only related to China's challenge against the US leadership role in international affairs, it is also related to China's creation of an alternative model for fundamental values, rules, practices and institutions shaped under the political economic and cultural leadership of the United States from the victories of World War II and the Cold War. At this point, this thesis was written to examine how the regional cultural and economic policies of the newly emerging power are perceived by the existing hegemonic power in the context of the rise of China and the reaction of the United States to it. The subject of the thesis is examined through the concepts of“hegemony”,“hegemonic transformation”and hegemonic stability“. Because of the fact that offensive realism focused on subjects such as ”the rise of China“, ”how the US perceives China's behavior“ and ”what the United States should do about the rise of China“, the rise of China and the reaction of the United States are examined through the definition of hegemony of offensive realism. In literature review, it is observed that China uses regional cultural and economic policies intensely in becoming a hegemon. At this point, Gramscian definition of hegemony was used to evaluate China's cultural and economic policies in terms of legitimacy and consent based hegemony. In this thesis, China's regional policies - especially soft power policies - as a component of China's rise, China's discourse about these policies and how they are perceived by the United States are examined using the ”case study" method.