Sovyet kaynaklarında Mustafa Kemal Atatürk ve Dönemin Türkiye'si (1923-1938)
The Portrait of Mustafa Kemal Ataturk and Turkey Under His Rule in Soviet sources (1923-1938)
  1. Tez No: 582240
  2. Yazar: CELAL PEKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Mustafa Kemal Atatürk, Türk ve dünya tarihinde oldukça önemli bir yere sahip asker ve devlet adamıdır. Onun gerek askerliği boyunca elde ettiği başarılar gerek cumhurbaşkanlığı görevi esnasındaki faaliyetleri tüm dünyada geniş yankı uyandırmıştır. Hem bu husus hem de Mustafa Kemal Atatürk döneminde Türk-Rus ilişkilerinin yeni bir boyuta taşınması, Sovyet yazarların kendi çalışmalarında Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatına ve faaliyetlerine önemli bir yer ayırmalarına neden olmuştur. Sovyet kaynaklarında mevzu bahis edilen bir diğer husus da Mustafa Kemal Atatürk dönemi Türkiye'sidir. Sovyet yazarlar kaleme aldıkları çalışmalarında özellikle kongreler, İstiklâl Harbi, Lozan Konferansı, inkılâplar, ekonomi ve ordu gibi konulara geniş yer ayırmışlardır. Bu dönemde gelişen Türk-Sovyet münasebetleri de Sovyet müelliflerinin önem verdikleri konuların başında gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Ataturk is a very important stateman and soldier for both Turkish and the world history. His achievements during his service in the military and during his presidency in Turkey later on, had resonated with the international community. His significant achievements and the new phase he started on Turkish-Russian relations led Soviet authors to emphasize Mustafa Kemal Ataturk's life and activities in their works. In Soviet sources, one other question that was investigated is Mustafa Kemal Ataturk's Turkey. They especially focused on the congresses, the War of Independence, the Conference of Lausanne, reforms, economy and military in their studies. In that term, Turkish-Soviet relations had been the major topic for Soviet authors.