Yatılı liselerde eğitim almış erkeklerin erkeklik inşaları ve yatılı liselerin toplumsal cinsiyet rejimi
Masculinity construction of men those who got education in boarding high schools and the gender regime of these schools
- Tez No: 582326
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSBET GAMZE TOKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Türkiye'deki yatılı liseler ve erkeklik arasındaki ilişkiyi tartışmak üzere bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Belirli bir eğitim düzeninin belirli bir tipte erkeklik yaratıp yaratmadığı sorusuna, Türkiye'deki fen, Anadolu ve güzel sanatlar liselerinde yatılı okumuş erkek öğrencilerle gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlar, erkeklik ve mekan teorileri aracılığıyla cevap bulmak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında yapılan görüşmelerden elde edilen bilgilerle yatılı liselerdeki eğitimin genel karakterini temsil edecek ortaklıklar belirlenmiştir. Bu ortaklıklar ile erkek kimliğini oluşturan etkenler arasında bağlar kurulmuştur. Mekanın organizasyonu ile cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiler değerlendirilmiş ve bu rollerin öğrenciler tarafından ne kadar benimsendiği, bu rollerin yaşamlarındaki seçimlerde etkisi olup olmadığı tartışmaya açılmıştır. Araştırmada, erkekliklere dair yaklaşımlar tartışılarak, yatılı liselerin ortaya çıkmasında etken olan faktörlere dikkat çekilmektedir. Mekanın yeniden üretimini somutlaştırılarak iktidarın nasıl inşa edildiği ve nasıl deneyimlendiği gösterilmektedir. Çalışmada yatılı liselerde okuyan erkeklerin hiyerarşi ile kurdukları ilişkiler ve erkeklik performansları incelenerek hegemonik erkeklik tartışılmaktadır. Bu bağlamda eleştirel erkeklik çalışmalarına katkı sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the relationship between boarding schools in Turkey and masculinity. It is aimed to answer the question whether a specific type of education system creates a certain type of masculinity, by way of in-depth interviews with male students who completed high school education in Science, Anatolian and Fine Arts boarding high schools in Turkey, and also through masculinity and space theories. Through the information obtained from the interviews conducted within the scope of the research, partnerships that represent the general character of the education in boarding high schools have been determined. The links between these partnerships and the factors that make up the male identity have been established. The relationship between the organization of space and gender roles has been evaluated and the extent to which these roles have been adopted by students and whether these roles have an impact on elections in their lives have been discussed. In the research, the approaches towards masculinity are discussed and the factors paving the way the emergence of the boarding school are pointed out. It is demonstrated how power constituted and experienced through materialization of the reproduction of space. In this study, hegemonic masculinity is deliberated by means of examining the hierarchical relationships that male students establish between each other and their performances of masculinity. Within this context, it is aimed to make contribution to the critical masculinity studies.