Ergenlerin öfke ifade biçimleri, sosyal karşılaştırma düzeyleri, umutsuzluk seviyeleri ve çatışma çözme yaklaşımlarının incelenmesi
The investigation of adolescents' anger expression styles, social comparison level, hopelessness levels and conflict solving approach
- Tez No: 358814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmada lise öğrenimine devam eden ergenlerin kişilerarası çatışma çözme yaklaşımları, sosyal karşılaştırma düzeyleri, umutsuzluk seviyeleri, çok boyutlu öfke ölçeği puanları ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Aynı zamanda cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi, sosyo-ekonomik düzey gibi sosyo-demografik değişkenlere göre bu puanların değişip değişmediği incelenmiştir. Araştırma İstanbul ilinde bulunan toplam dört okuldan gerekli yazılı izinler alınarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bu liselerde okuyan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri, örneklemi ise araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden 1080 öğrenci (390 erkek, 690 kız) oluşturmuştur. Veriler Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ),Sürekli Öfke ve Öfke Tarzı Ölçeği (SÖÖTÖ),Çok Boyutlu Öfke Ölçeği (ÇBÖÖ),Kişilerarası Çatışma Çözme Yaklaşımı Ölçeği (KÇÇYÖ) veKişisel Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler için t-testi, Kruskal Wallis testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Kolerasyon Katsayısı Analizi kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, sınıf, kardeş sayısı, ekonomik durum, ebeveynlerin evlilik durumları, anne-babanın eğitim durumu, ergenlerin psikolojik desteğe ihtiyaç duyma ve destek almış olma durumları ve diğer bazı değişkenlere göre kişilerarası çatışma çözme yaklaşımları, sosyal karşılaştırma düzeyleri, umutsuzluk seviyeleri, çok boyutlu öfke ölçeği puanları ve sürekli öfke ve öfke ifade tarzları arasındaki ilişkiler anlamlı bulunmuş; bu değişkenlerin etkisi kontrol edildikten sonra ergenlerin öfke ifade tarzları ile çok boyutlu öfke, umutsuzluk, sosyal karşılaştırma ve kişiler arası çatışma çözme puanları arasındaki ilişki, kişiler arası çatışma çözme yaklaşımları ile çok boyutlu öfke, umutsuzluk ve sosyal karşılaştırma puanları arasındaki ilişki, umutsuzluk puanları ile çok boyutlu öfke ve sosyal karşılaştırma puanları arasındaki ilişki ve son olarak sosyal karşılaştırma puanları ile çok boyutlu öfke puanları arasındaki ilişkilerine dair korelasyon sonuçları anlamlı bulunmuştur. Araştırma bulguları var olan literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, high school attending adolescents interpersonal conflict resolution approaches, social comparison level, hopelessness levels, multidimensional anger scale scores and trait anger and anger expression and a significant relationship between whether were examined. At the same time, gender, grade level, parent education level, socio-demographic variables such as socio-economic level than it was investigated whether these points have changed. Research was carried out in three of the high schools located in İstanbul region taking necessary permissions from official bodies. The scope of the study was made up of first, second, third and fourth year students attending these schools and samples consisted of 1080 students (390 male, 690 female)who all participated in the investigation on a voluntary basis.Data was obtained by Social Comparison Scale, Beck Hopelessness Scale Trait Anger and Anger Expression Scale, Multidimensional Anger Inventory, Interpersonal Conflict Resolution Approaches Scale and Personal Information Form. In the analysis of data for Independent Samples T-Test, Kruskal-Wallis Test, One-Way Analysis of Variance Analysis and Pearson Correlation Coefficient Analysis was used. Gender, age, class, number of siblings, economic status, parents 'marital status, parents' education, adolescents psychological need for support and assistance have received case and other according to some variables interpersonal conflict resolution approaches, social comparison level, hopelessness levels, very dimensional anger scale scores and the relationships between trait anger and anger expression have been significant; after controlling forthese variablesinfluence,adolescents with multidimensional anger, hopelessness, social comparison and relationship between interpersonal conflict-solving scores, interpersonal conflict solving approaches with multidimensional anger, hopelessness and the relationship between social comparison scores, hopelessness scores with multidimensional relationship between anger and social comparison scores and, finally, social comparison points with the multidimensional relationship between scores of anger that has been meaningful correlation results The research findings are discussed in the light of existing literature.