The effect of international trade on greenhouse gas emissions:A panel data analysis
Uluslararası ticaretin sera gazı salınımına etkileri: Panel data analizi
- Tez No: 582357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kirlilik konusunda gittikçe artan ve acil harekete geçme ihtiyacı bulunmaktadır. Çeşitli konferanslar, antlaşmalar ve protokoller sonucunda en yakın tehlikenin sera gazı salınımı ve sonucu olarak küresel iklim değişikliğinden geleceği netleşmiştir. Bu araştırma, Paris Antlaşmasını temel alarak mevcut CO2 salınımı değerlerini ve uluslararası ticaretin 1992-2014 yılları arasındaki gerçek kişi başı GSYİH, enerji tüketimi, ticaret açıklığı, kentsel nüfus yoğunluğu üzerinden bağlantısını özetlemek ve EKC hipotezini test etmek amacıyla yazılmıştır. CCPI 2018 raporundan en çok CO2 salınımı yapan yirmi ülkeden oluşan bir panel detaylı araştırma yapmak amacıyla seçilmiştir. Sonuçlar, önerilen dokuz modelden üçünde %70'in üzerinde anlamlı çıkmış ve EKC hipotezinin desteklendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There is an increasing and urgent need for a global action in terms of pollutants. Through various conferences, agreements and protocols it became clear that the most immediate danger is coming through GHG emissions and the resulting global climate change. Taking Paris Agreement as a point of origin, this paper aims to provide a summary of the current levels of CO2 emissions and its linkage to international trade through real GDP per capita, energy consumption, trade openness, share of urban population over the period of years 1992-2014, while testing the EKC hypothesis. From the CCPI 2018 report, a panel of top 20 largest CO2 emitters are chosen over the years 1992-2014, for a detailed investigation to meet that end. The results show three of the total nine proposed models show over 70% R-squared statistics, supporting the EKC hypothesis.