Tekliğin ötesinde, ikiliğin arasında: Melez bir tahayyül olarak Venüs
Beyond unity, between duality: A queer perspective on Venüs as a hybrid construct
- Tez No: 582370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Şebnem İşigüzel'in Venüs adlı eserini konu alan bu tez, Venüs'ün türsel ve kurgusal anlamda melez bir eser olarak nasıl inşa edildiğini ve tek tipliğe, mutlaklığa karşı nasıl konumlandırıldığını ortaya koymaktadır. Venüs, kurgulanan karakterler ile, zaman ve mekân kavramlarının seçimi ile, anlatıcının dili ve üslubu ile, eserin türsel olarak inşa ediliş süreci ile, yaratılan kimlik/kimliksizlik algısı ile“arada olma”halini ısrarla koruyan bir eserdir. Bu anlamda, belirli kimlik sınırları içerisine sıkışmışlığın parodisinin yapılarak adeta akışkan bir kimliksizlik halinin alternatif olarak gösterildiği bu eseri, Virginia Woolf 'un Orlando adlı eseri ile okunup bu tür eserlerin edebiyatta kimlik/sizlik algısının inşa sürecinde nasıl bir rol üstlendiği gösterilecektir. Son derece karmaşık ve çok yönlü ilişkiler ağının olduğu bir dünyada istikrarlı bir şekilde kimliğin belirli formlara hapsedilmesinin ancak parodisi yapılacak bir durum olduğuna ısrarla işaret eden bu eserde, kimliğin altının nasıl oyularak yapı söküme maruz bırakıldığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis, based on Şebnem İşigüzel's book Venüs, rebuilds itself as a hybrid form in terms of genre as well as fiction; and how it positions its in relation to concepts of standardisation and absoluteness. Venüs is a book which cautiously preserves the state of in-betweenness through the characters that are built, the selection of concepts of time, and space, language and style of storyteller, the process through which the work builds itself, and the perception of identification or disidentification created. This work, which presents a parody of being confined to certain boundaries and points to a state of disidentification as an alternative, is read in this thesis in comparison with Virginia Woolf's Orlando, and the analysis shows the role carried out by these kinds of works to build a perception of identification/disidentification in literature. This thesis shows how in this work which insists that confining the identity within certain forms in a world where there is a complex and multifaceted network of relations can only be the product of a parody and how in the work identity is undermined and deconstructed.