The effect of overqualification on employee work outcomes
Algılanan fazla nitelikliliğin çalışan iş tutumları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 582369
  2. Yazar: ONUR ALTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Eksik istihdam kavramının bir parçası olarak kabul edilen fazla niteliklilik, mevcut çalışma koşullarının gerektirdiğinden daha fazla eğitim, tecrübe ve beceri sahibi olmak olarak tanımlanır. İşin gerekliliklerine göre fazla nitelikli olma durumunun algılanışı olumsuz iş tutumlarıyla ilişkilendirilir. Göreli yoksunluk kuramına (Crosby, 1976, 1984) göre bir kişi kendine yakıştırdığı ve edinmeyi hak gördüğü öznel standartlarına erişemediği durumda, bu öznel standartlardan yoksun kalmış olmak hüsranla sonuçlanır; bu da çalışma ortamında olumsuz iş davranışlarına yol açar. Fazla niteliklilik konusundaki güncel araştırmalar fazla nitelikliliğin olumsuz iş tutumları üzerindeki etkisini şekillendiren sınır koşullarını teşhis etmeye ağırlık vermiştir (Erdogan & Bauer, 2009). Bu çalışmada iş ortamındaki sosyal değişim mekanizmalarının (lider-üye etkileşimi ve algılanan örgütsel destek) algılanan fazla niteliklilik ile çalışan tutumları arasındaki olumsuz ilişkideki olası düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Bağımlı değişken olarak alınan iş tutumları çalışanların iş memnuniyeti, örgüte duyulan bağlılık ve işten ayrılma niyetidir. Çoğunlukla iyi eğitim almış hizmet sektörü çalışanlarından oluşan bir örnek üzerinde yapılan regresyon analizlerinin sonuçlarına göre algılanan fazla nitelikliliğin iş tutumları üzerindeki olumsuz etkisi desteklenirken lider-üye etkileşimi ve algılanan örgütsel destek değişkenlerinin bu ilişkideki düzenleyici etkisine dair bir sonuç bulunamamıştır. Sonuçlar teorik bağlamda tartışılmış ve sonuçlarla ilgili pratik uygulamalara ve kuramsal çıkarımlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Overqualification is a dimension of underemployment that is defined as possessing more education, experience, and skills than the demands of present employment situation. Perceptions of possessing excessive qualification with respect to job requirements are associated with negative job attitudes in the overqualification literature due to feelings of relative deprivation experienced by employees. Relative deprivation theory (Crosby, 1976, 1984) suggests that when a person fails to meet the subjective standards that he/she feels entitled to, being deprived of these subjective standards result in frustration, which leads to poor job attitudes in the context of employment. Contemporary research on overqualification focus on identifying the conditions that inhibit the negative outcomes of overqualification (e.g., Erdogan & Bauer, 2009). In this study, we explore whether social exchange mechanisms in the work environment, namely leader-member exchange and organizational support, can moderate the negative relationship between overqualification and employee work attitudes, which are job satisfaction, affective organizational commitment, and turnover intentions. A series of regression analyses were performed on a sample that consists mostly of highly educated service sector employees in Turkey. Results confirm the negative effect of perceived overqualification on work attitudes while providing no support for the hypothesized moderation effects of leader-member exchange and perceived organizational support. The theoretical implications of results were discussed and their implications for practice and future research were presented.