Threat perception, contact and social distance: Factors that affect public opinion on Syrians in Turkey
Tehdit algısı, temas ve sosyal mesafe: Türkiye'deki Suriyeliler hakkında kamuoyunu etkileyen faktörler
  1. Tez No: 582377
  2. Yazar: AŞKINNUR EŞİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KADİRBEYOĞLU BOYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Suriyelilere ilişkin kamuoyunu etkileyen faktörleri incelemektedir. Literatüre dayanarak, tehdit algısının yanı sıra temas ve sosyal mesafe bu çalışmanın ana açıklayıcı değişkenlerini oluşturmaktadır. KONDA Araştırma ve Danışmanlık'ın sağladığı kamuoyu yoklaması verisi ile ikincil veri analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre tehdit algısı ve sosyal mesafenin (yakınlığın) kanaatin önemli yordayıcılar olduğu belirlenmiştir. Buna göre, algılanan tehdit arttıkça, Suriyelilere haklar verilmesine destek düşmektedir. İnsanların Suriyelileri sosyal hayatlarına katmaya istekli olması, haklara desteği arttırmaktadır. Ayrıca, mesleki statü, desteklenen siyasi parti ve aylık hanehalkı geliri de hem haklara desteği hem de tehdit algısını açıklamada önemli yordayıcılar olarak belirlenmiştir. Sosyal mesafe, cinsiyet ve il bazında Suriyeli yoğunluğu tehdit algısına etki etmektedir. Öte yandan temas indeksi istatistiki olarak anlamlı bir etki yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors that affect opinion on Syrians. Relying on the literature, perceived threat is offered as the main explanatory variable, alongside contact with Syrians and social distance. A secondary analysis is conducted with KONDA Research & Consultancy's public opinion data. The results indicate that both perceived threat and social distance (proximity) are significant predictors of opinion. As perceived threat increases, support for rights decreases. However, as people tend to include Syrians in their social lives, they are more likely to support for rights for the Syrians. Moreover, employment status, political party preference, monthly household income are also significant predictors of support for rights for the Syrians, as well as perceived threat. Social distance, gender and refugee intensity in a city, are other predictors of perceived threat. Contact, on the other hand, is not a significant predictor in any of the models.