An early step of migrant radicalism: Far right parties and terror nexus in Europe
Göçmen radikalizminin erken adımı: Avrupa'da aşırı sağcı partiler ve terör bağlantısı
  1. Tez No: 582386
  2. Yazar: EDANUR ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma özellikle 2011'den beri Avrupa'da yaygınlaşan aşırı sağcı parti politikalarının artan göçmen bazlı terör olaylarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Çalışmanın amacı aşırı sağcı partilerden kaynaklanan politik, ekonomik ve sosyal ayrımcılığın hangi ölçüde göçmenleri terör tuzağına ittiğini göstermektir. Çalışma ayrımcılığa maruz kalan göçmenlerin kendilerini şiddetle ifade edip etmediklerine dair bir perspektif sunmak için suça eğilim ve aversiyon seviyelerini kalitatif ve kantitatif araştırma metotları aracığıyla analiz etmiştir. Araştırmanın bulguları Avrupa vatandaşlarına ve aşırı sağcı partilere, ülkeleri içerisinde yükselen kutuplaşmayla baş etmeyi açıklamaya yöneliktir. Paralel olarak, çalışmada sunulan faktörler üzerinden Avrupa hükümetleri göçmen bazlı terörizmi önleyebilir ya da en azından terör olaylarının sayısını düşürebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how proliferation of far right parties' policies affect increasing migrant – based terrorist incidents in Europe especially since 2011. The study aims to demonstrate what extent political, economic and social discrimination which are stemmed from European far right parties, led migrants to fall into terrorism trap. The study analyzes tendency to crime and aversion level among migrants in order to provide a perspective about whether migrants who are exposed to discrimination express themselves through violence or not with qualitative and quantitative research methods. Findings of the research shed light on how European citizens and far right parties might deal with the rising polarization within their countries. Correspondingly, European governments might prevent migrant based terrorism in Europe or at least might reduce the number of terrorist incidents via the factors as presented in this research.