Pelet yeme ilave olarak verilen taze sebze artıklarının sütten kesilmiş beyaz yeni zelanda tavşanlarda gelişme performansı üzerine etkisi
- Tez No: 58239
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİBE ÇALIŞKANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PELET YEME İLAVE OLARAK VERİLEN TAZE SEBZE ARTIKLARININ SÜTTEN KESİLMİŞ BEYAZ YENİ ZELANDA TAVŞANLARDA GELİŞME PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ Meltem MERCİK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1997, Sayfa : 18 Jüri : Prof Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Prof Dr Ekin TOKER Araştırma ; 8 haftalık yaşta sütten kesilmiş 24 adet Beyaz Yeni Zelanda dişi tavşanlar kullanılarak; 2 grup halinde, her grup 3 tekerrürlü olacak şekilde ' Tesadüf parselleri deneme tertibi 'ne göre kurulmuştur. Tavşanlara deneme boyunca günlük 16 saat aydınlatma ve ortalama 15°C sıcaklık sağlanmıştır. Birinci grup (kontrol grubu) sadece pelet yem fle beslenmiş, ikinci gruba pelet yeme ilave olarak taze sebze artıkları ( marul ve kıvırcık ) 50 g / hayvan/ gün olarak verilmiş; pelet yem ve su serbest olarak uygulanmıştır. Tavşanlar deneme süresince her hafta tartılmışlar. Araştırma sonunda tavşanlarda, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, yem değerlendirme sayısı, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları incelenmiş ve ekonomik analiz yapılmıştır. Elde edilen ortalama canlı ağırlık artışları sırasıyla 672.125 g ve 871.775 g, canlı ağnhklar;1706 g ve 1912 g, pelet yem tüketimleri ise 3254.0 g ve 3 1 7 1. 7 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis EFFECT ON GROWING PERFORMANCE OF WEANLING NEW ZEALAND WHITE RABBITS OF SUPPLEMENTING A PELLETED DIET WITH FRESH VEGETABLE REMAINS Meltem MERCİK Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof Dr. Sahibe ÇALIŞKANER 1997, page : 18 Jury : Prof Dr. Sahibe ÇALIŞKANER Prof. Dr. Orhan ÖZTÜRKCAN Prof Dr Ekin TOKER In this research, weaned at 8 weeks age, 24 New Zealand White female rabbits were used, the research was applicated to' Randomized Plot Design ' as two groups and per group 3 replicates. During the research, 16 hours daily lighting and average 15 °C temperature was obtained. 1. Group (control) was fed to commercial pelleted rabbit diet, 2. Group was gived pelleted commercial dietwith supplemented 50 g fresh vegetable remains (lettuce and crisp lettuce) per rabbit per day. Pelleted feed and fresh water were ad libitum to the experimental groups.The rabbits were weighted during the trial and weekly intervals. End of the experiment, live weight, live weight gain, feed intake, feed conversion, cold and hot carcass weights and feed cost were investigated.Average live weight gains were 672.125 g and 871.775 g,live weights were 1706 g and 1912 g, pelleted feed intakes were 3254.0 g and 3171.7 g respectively. According to results, there were significant difference on live weights and live weight gains ( P < 0.05), there was a numerical difference but no significant statistical difference on feed intake, however there was a decrease on costs. Key Words : Pelleted rabbit feed, live weight gain, fresh vegetable remains, feed intake, feed conversion.