Broyler rasyonlarında enerji kaynağı olarak mısır yerine buğdayın çeşitli enzimlerle kullanım olanaklarının karşılaştırılması üzerine bir araştırma
- Tez No: 58238
- Danışmanlar: PROF. DR. EKİN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BROYLER RASYONLARINDA ENERJİ KAYNA?I OLARAK MISIR YERİNE BU?DAYIN ÇEŞİTLİ ENZİMLERLE KULLANIM OLANAKLARININ KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ongan BAHADIR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Ekin TOKER 1997, Sayfa: 26 Jüri: Prof.Dr.Ekin TOKER Prof.Dr.Rıfat OKUYAN Prof.Dr.Ahmet ERGÜN Bu araştırma, broyler rasyonlarında buğdayın, Kemyzyme, Avizyme ve Roxazyme enzimleriyle kullanım olanaklarının karşılaştırılması amacıyla düzenlenmiştir. 4 grup halinde yürütülen deneme 6 hafta sürmüştür. 1. grupta mısıra dayalı karma yem kullanılmış ve enzim katılmamıştır. 2. grupta buğdayla beraber Kemyzyme, 3. grupta buğdayla beraber Avizyme ve 4. grupta buğdayla beraber Roxazyme G enzimleri % 0.1 düzeyinde kullanılmıştır. Deneme sonu itibariyle piliçlerin ortalama canlı ağırlıkları 1., 2., 3. ve 4. gruplarda sırasıyla, 1936.7 g, 1997.3 g, 1964.1 g, 1978.8 g; ortalama canlı ağırlık artışları, 1894.2 g, 1954.7 g, 1904.8 g, 1936.3 g; ortalama yem tüketimleri 3682.2 g, 3682.9 g, 3653.2 g, 3701.6 g; yem değerlendirme sayıları, 1.9451, 1.8845, 1.9183, 1.9119; ölüm oranlan ise % 3.6, % 3.6, % 2.7, % 1.8 bulunmuştur. 0-6 haftalık tüm besi döneminde 1 kg canlı ağırlık artışı için grupladaki yem maliyeti sırasıyla 77336, 70510, 71939 ve 71931 TL olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Broyler, Karma yem, Enzim, Kemyzyme, Avizyme Roxazyme, Buğday
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE COMPARATIVE OF POSSIBILITIES USING OF WHEAT WITH SOME ENZYMES INSTEAD OF CORN AS AN ENERGY SOURCE IN THE BROILER RATIONS Ongan BAHADIR Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr.Ekin TOKER 1997, Page: 26 Jury: Prof.Dr.Ekin TOKER Prof.Dr.Rıfat OKUYAN Prof.Dr.Ahmet ERGÜN This research was conducted to determine wheat with Kemyzyme, wheat with Avizyme and wheat with Roxazyme use in broiler rations comparison to each other. The experiment lasted 6 weeks by 4 groups. 1 st group ratipn was based on corn without enzyme. In the 2 nd, 3 rd and 4 th groups, rations were based on wheat with different enzymes Kemyzyme, Avizyme, Roxazyme respectively, were added proportion of 0.1 %. According to the results obtained at the end of the research, the average live weights 1936.7 g, 1997.3 g, 1964.1 g and 1978.8 g; the average live weight gains 1894.2 g, 1954.7 g, 1904.8 g and 1936.3 g; the average feed consumptions 3682.2 g, 3682.9 g, 3653.2 g and 3701.6 g; the feed conversions 1.9451, 1.8845, 1.9183, 1.9119; mortality 3.6, 3.6, 2.7 and 1.8 % were respectively found for 1., 2., 3. and 4. groups. Feed costs of 1 kg live weight gain were calculated as 77336, 70510, 71939 and 71931 TL during the 0-6 weeks period. KEY WORDS: Broiler, Diet, Enzyme, Kemyzyme, Avizyme, Roxazyme, Wheat