Çeşitli ekim derinliklerinin tarla çıkışı ile şekerpancarı (beta vulgaris saccharifera L.) verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 58240
  2. Yazar: SERKAN URANBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEŞİTLİ EKİM DERİNLİKLERİNİN TARLA ÇIKIŞI İLE ŞEKERPANCARI (Beta vulgaris saccharifera L.) VERİM VE KALİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ Serkan URANBEY Ankara Üniversitesi Fen Blimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: ProfDr. Celâl ER 1997, Sayfa : 48 Jüri : Prof.Dr. Celâl ER Jüri : Prof.Dr. Özer KOLSARICI Jüri: Prof.Dr. Ali GÜLÜMSER Bu araştırma, 1995 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları Anonim Şirketi'nin Şeker Araştırma Enstitüsü, Etimesgut Deneme İstasyonunda yürütülmüştür. Araştırma Orta Anadolu iklim koşullarının hakim olduğu Ankara'ya 20 km uzaklıktaki Etimesgut'ta yürütülerek sonuçlar bölge için değerlendirilmiştir. Araştırmada Genetik Monogerm olan Fiona çeşidi 45 cm'Iik sıra araşma, 4 farklı ekim derinliğine (Di = 1.5 cm, D2 = 2.5 cm, D3 = 3.5 cm, D4 = 5.0 cm), 4 tekrarlamak olarak mibzerle ekilmiştir. Bu farklı ekim derinliklerinde pancarların tarla çıkışları, kökgövde verimleri, şeker varlığı (digestiyon), arıtılmış şeker verimi, sodyum (Na), potasyum (K) ve zararlı azot (a-amino azot) (N) varlığı belirlenmiştir. Bu sonuçlara bakılarak bazı verim ve kalite öğeleri arasındaki farklılığın istatistiki olarak önemli olup olmadığı araştırılmıştır. Ekimden sonra 10. ve 20. günde çıkış sayımları yapılmıştır. 10. gündeki ilk sayımda ; Di ile D2, Di ile D3, Di ile D4, D2 ile D3, D2 ile D4 arasındaki fark, % 1 düzeyinde önemli, 20. gündeki II. sayımda ; Di ile D3, Dt ile D4, D2 ile D4 arasındaki fark % 1 düzeyinde önemli, Di ile D2, D2 ile D3 arasındaki fark % 5 düzeyinde önemli bulunmuştur. En yüksek pancar verimi (3953 kg/da), şeker varlığı (digestiyon) (% 19.35), arıtılmış şeker verimi (647 kg/da), kuru madde (% 23.66), arıtılmış digestiyon (% 16.34) ve potasyum (4.61 M.MoI/100 g) Di (1.5 cm) ekim derinliğinden elde edilmiş, bu karekterler bakımından ekim derinlikleri arasındaki fark istatistiki olarak önemli görülmemiştir. En yüksek oi-amino azot (3.71 M.Mol/100 g) ve sodyum (2.55 MJMoI/100 g) D2 ekim derinliğinden elde edilmiş, bu karekterler bakımından da 4 ekim derinliği arasında fark, istatistiki olarak önemli görülmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Tarla Çıkışı, Pancar Verimi, Şeker varlığı (Digestiyon), Arıtılmış Şeker Varlığı, Sodyum Varlığı, Potasyum Varlığı, Zararlı Azot (a-amino azot) Varlığı, Usare Safiyeti.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SOWING DEPTHS ON THE FIELD EMERGENCE, YIELD, QUALITY OF SUGAR BEET (Beta vulgaris ssp. saccharifera L.) Serkan URANBEY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof.Dr. Celâl ER 1997, Page : 48 Jury : Prof. Dr. Celâl ER Jury : Prof.Dr. Özer KOLSARICI Jury : Prof.Dr. Ali GÜLÜMSER This research has been carried out at Etimesgut Experimental Station of Sugar Institute of Turkish Sugar Factories Company in 1995. At this research, KWS Fiona which are genetic monogerm sugar beet cultivar was sowed with a distance 40 cm, 4 different sowing depths (Dt =1.5 cm, D2 = 2.5 cm, D3 = 3.5 cm, D4 = 5.0 cm) and 4 replications. Field emergence, root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield, sodium (Na), potassium (K), harmful nitrogen (a-amino nitrogen) (N) contents were determined. The statistically analysis was made on some of these yields and quality characteristics and emergence percentage whether the differences were statistically significant or not. According to the results ; In the first census (10. day); Statistically a important difference was found between Dx and D2, Dt and D3, Dt and D4, D2 and D3, D2 and D4 at the level of 0.01. In the second census (20. day) ; Statistically important difference was found between Dt and D3, Di and D4, D2 and D4 at the level of 0.01. Besides, at the level of 0.05; statistically important difference was found between Dx and D2, D2 and D3 The highest root yield (3953 kg/da), sugar content (19.35 %), dry matter (23.66 %), K content (4.61 M.Mol/100 g), purified sugar content (16.34 %), pure sugar yield (647 kg/da) were obtained from Hx (1.5 cm depth) and a-Am N (3.71 M.Mol/100 g) and Na (2.55 M.Mol/100 g) were obtained from D2 (23 cm depth). Among these 4 sowing depths, no statistically important differences were found regarding these characters. KEY WORDS : Field emergence, root yield, sugar content, pure sugar content, pure sugar yield, sodium content, potassium content, harmful nitrogen (a-amino nitrogen) content.