Gelişimsel Görsel Algı Testi-3: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Developmental Visual Perception Test-3: Validity and reliability study
  1. Tez No: 582414
  2. Yazar: SİNAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Aysel Demiroğlu Memiş
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, Gelişimsel Görsel Algı Testi-3 'ün 6-9 yaş arası çocuklar için geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılması amaçlanmıştır. Veriler, Samsun'un, Çarşamba, Salıpazarı ve Terme ilçelerinde 1, 2, 3, ve 4. sınıf seviyelerinden toplam 394 öğrenciye 6 aylık süre içerisinde Gelişimsel Görsel Algı Testi-3 uygulanarak toplanmıştır. Veriler SPSS 16.0 istatistik programına uygun şekilde kodlanmıştır. İstatistiksel çalışmalar, testin güvenirlik ve geçerliliğine yönelik olmuştur. Ölçekten elde edilen puanlar arasında test-tekrar test güvenilirliği, Cronbach Alfa güvenirliği, madde analizi çalışmaları yapılmıştır. Tüm ölçek puanları arasındaki ilişki .01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Bu sonuç, GGAT-3'nin ölçümler arasında tutarlı sonuçlar verdiğini göstermektedir. Cronbach Alfa hesaplanmış ve toplam görsel algı puanının .995 olduğu hesaplanmıştır. Ayırt edicilik hesaplamaları içinde alt ve üst %27'lik dilimler arasındaki puan farklılığı ilişkisiz grup t-testi ile araştırılmış ve sonuçlar .001 düzeyinde anlamlı bulunmuştur. Araştırmada cinsiyetler arasında bir fark olup olmadığı da sınanmış ve 6-9 yaş çocuklarında cinsiyete bağlı olarak, kız öğrenciler lehine anlamlı bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Gelişimsel Görsel Algı Testi-3'ün 6-9 yaş çocukları için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the reliability and validity study of the 6-9 year old Turkish children was carried out in Developmental Visual Perception Test-3. The data were collected by applying Developmental Visual Perception Test-3 to 394 students from 1, 2, 3 and 4 grade levels in Samsun, Çarşamba, Salıpazarı and Terme districts for 6 months. Data are coded according to SPSS 16.0 statistical program. Statistical studies were based on the reliability and validity of the test. Test-retest reliability, Cronbach's alpha reliability, and item analysis were performed between scores acquired from scale...The relationship between all scale scores was significant at .01 level. This result shows that GGAT-3 gives consistent results between measurements. The Cronbach Alpha was calculated and the total visual perception score was calculated to be .995. In the discrimination calculations, the difference between the upper and lower 27% slices was investigated by the unrelated group t-test and the results were found to be significant at the .001 level. In the study, it was determined whether there was a difference between the sexes and it was a significant difference in favor of female students in 6-9 year-olds depending on gender. As a result, Developmental Test of Visual Perception-3, in Turkey is a reliable and valid scale for 6-9 years old children.