Antalya bölgesinde bulunan turizm işletmelerinin ahşap esaslı kompozit malzeme kullanımında karşılaştıkları sorunlar
Problems of tourism businesses in Antalya region in the use of wood based composite materials
  1. Tez No: 582413
  2. Yazar: ÖNDER GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Turizm, ülke ekonomilerine önemli katkılar sağlayan sektörlerden biridir. Turizm sektörü temel olarak konaklama, seyahat ve yiyecek-içecek işletmelerinden oluşmaktadır. Sektörün başarısını etkilemesi ve özellikle de turistik bölgenin gelişmesine katkı sağlaması yönüyle önemli unsurlardan biri olan konaklama işletmeleri ise otel, motel, tatil köyü ve hostel gibi işletme türlerinden oluşmaktadır. Otel işletmeleri bulundukları ülkenin ekonomik, kültürel ve sosyal yapısını etkilediği ve geliştirdiği için konaklama işletmeleri içinde önemli bir role sahiptir. Dinamik ve işbirlikçi özellikleriyle karmaşık örgüt yapısına sahip otel işletmeleri, içerisinde birçok malzeme türü bulundurmaktadır. Bunlardan biri olan ahşap esaslı kompozit malzemeler müşterilere hizmet sunmada ön planda olması nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Lif levha, yonga levha, deck ve kontrplak gibi ahşap esaslı kompozit malzemeler otel işletmelerinin genel mekânlarında, odalarda, ortak kullanım alanlarında, dış mekânlarında ve havuzlarında kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere müşteri ve çalışanların yoğun bir şekilde temas ve etkileşim içerisinde olduğu bu alanlardaki ahşap esaslı kompozit malzemelerin kullanımında çeşitli sorunların yaşanması pek muhtemeldir. Bu çalışmanın amacı yukarıda ifade edilen ahşap esaslı kompozit malzemelerin kullanımında yaşanan sorunları araştırmaktır. Çalışmanın materyali olarak Antalya ilindeki oteller seçilmiş ve sektörün içinde olan bir tedarikçinin müşterilerinden gelen arıza tadilat fişleri incelenerek anket formu hazırlanmıştır. Daha sonra 60 otel işletmesinde yüzyüze görüşmeler yapılarak anket formu uygulanmıştır. Elde edilen anket formları SPSS programı kullanılarak kuruluş yılları ve işletme büyüklüğü değişkenleri açısından ki-kare analizine tabi tutulmuştur. Sonuçlara göre otel işletmelerinde en fazla kullanılan ahşap esaslı kompozit malzeme MDF olup; çoğunlukla ortak kullanım alanlarında faydalanılmaktadır. Bu işletmelerde en fazla karşılaşılan sorun renk değişimidir ve sorunlarla çözüm için genellikle üretici firmadan destek alınmaktadır. Son olarak otel işletmeleri rutubet/nem oranları ve müşterilerin sorumsuz davranışlarıyla ilgili sorunlarla yoğun şekilde karşılaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Tourism is one of the sectors that make important contributions to the national economies. The tourism sector consists mainly of hospitality, travel, and food and beverage businesses. Hospitality businesses, which are one of the important elements in terms of affecting the success of the tourism sector and contributing to the development of the touristic region, consist of hotels, motels, holiday villages and hostels etc. Hotel businesses have an important role in hospitality businesses as they affect and develop the economic, cultural and social structures of the country in which they are located. With its dynamic and collaborative features, the hotel businesses have a complex organizational structure and include many types of materials. Wood-based composite materials are one of these materials and have an important place because they are in the forefront of providing services to customers. Wood-based composite materials such as fiberboard, particleboard, wood plastic composite and plywood are used in the general spaces, rooms, common areas, outdoors and pools of hotel businesses. As can be seen, various problems are likely to occur in the use of wood-based composite materials in these areas where customers and employees are in intense contact and interaction. The aim of this study is to investigate the problems concerning the use of above-mentioned wood-based composite materials. Hotels in Antalya have been selected as the material of the study and questionnaire has been prepared, based on the analyses of breakdown diagnoses slips that obtained from the customers of a supplier in the sector. Afterwards, questionnaires have been conducted with face-to-face interviews at 60 hotel businesses. The questionnaires obtained were subjected to chi-square analysis in terms of establishment years and business size variables by using SPSS program. According to the results, MDF is the most commonly used wood-based composite material in hotel businesses and it is mostly used in common areas. The most common problem in these businesses is color change and support is usually obtained from the manufacturer for the solution of problems. Finally, the hotel businesses usually face with problems related to humidity/moisture levels and irresponsible behavior of customers.