Kadiköy rock culture as an affectual environment in transition
Dönüşmekte olan duygulanımsal bir ortam olarak Kadıköy rock kültürü
- Tez No: 582509
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, Kadıköy rock kültürünü dönüşmekte olan duygulanımsal bir ortam olarak ekomüzikolojik yaklaşımla incelemektedir. Kadıköy rock kültürü bu çalışmada bir ekosistem olarak ele alınmaktadır ve mekan, müzik ve duygulanım arasındaki ilişkiler, eş titreşimin ve birlikte var oluşun önemli öğeleri olarak tartışılmaktadır. Bu ekosistemin parçaları olan ve derinliklemesine görüşmelerin yapıldığı katılımcılar, Kadıköy rock kültürü ortamının eş titreşenleridir ve bu açıdan, bir komüniteye ait olma olma hissini yoğun şekilde deneyimleyemiş kişilerdir. Söz konusu aidiyet duygusu, mülakatların da önemli temalarından olan bir ev anlatısı biçiminde tezahür etmektedir. Kadıköy'ün duygulanımsal karakteri ve ev anlatısının merkeziliği, rock kültürüne ilişkin söylemlerde ve anlatılarda da kendini göstermektedir. Seslerin ve duygulanımların, bu kültürel ortam içinde ev anlatısının ortak duygulara dönüşmesinde son derece önem taşıdığını savunuyorum. Kadıköy rock kültürünün daha geniş ölçekteki toplumsal dönüşümlerle birlikte dönüşmesi ise, yeni duygulanımları ve duyguları yaratan bir dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Bu bağlamda, nostalji ve solastalji kavramlarıyla farklı açılardan ele alınan ev sorusu, ekomüzikolojik yaklaşımlar tarafından da tartışılan daha temel bir ontolojik probleme işaret etmektedir. Ekomüzikoloji kuramcıları, bu ontolojik sorunu doğa ile kültür arasında bir ayrım olduğu yanılsaması ile açıklamışlardır. Böylesi bir yanlış algının evi kaybetme korkusuna yol açtığını ve Kadıköy rock kültüründe de bu hisse sebebiyet verdiğini savunarak, sürdürülebilirlik kavramını bu korkuyu dindirebilecek ve yapıcı biçimde dönüştürebilecek bir alternative olarak öneriyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis takes an ecomusicological approach to analyzing Kadıköy rock culture as an affectual environment in transition. Kadıköy rock culture is examined as an ecosystem and the relationship between space, music, and affects is discussed as a significant component of the states of co-vibration and co-existence. The participants of the in-depth interviews, who are members of this ecosystem, co-exist within the cultural environment of Kadıköy rock culture, and subsequently experience an intense sense of belonging to a community. This sense of belonging is often expressed in the form of a home narrative, which was one of the major themes in the interviews. Kadıköy's affectual character and the centrality of the home narrative manifest themselves in the discourses and narratives on the rock culture. I argue that sounds and affects are of utmost important in the transformation of the home narrative into shared emotions within this cultural environment. The transition of Kadıköy rock culture into a new phase along with the larger social transformations was a turning point from which new affects and certain emotional states emerged. Regarding that, the different conceptualizations of the home by nostalgia and solastalgia provide important insights about a fundamental ontological problem that has also been discussed in ecomusicological approaches Ecomusicological theorists have identified this ontological problem as a misconceived separation between nature and culture. I argue that such a misperception creates the fear of losing the home in Kadıköy rock culture as well and that this fear can replaced and alleviated with the notion of sustainability.