Yağ seviyeleri farklı rasyonlarla beslemenin tilapia (Oreochromis niloticus L.) balıklarının büyüme ve yem değerlendirme katsayısı üzerine etkisi
- Tez No: 58253
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YA? SEVİYELERİ FARKLI RASYONLARLA BESLEMENİN TİLAPİA (Oreochromis niloticus L.) BALIKLARININ BÜYÜME VE YEM DE?ERLENDİRME KATSAYISI ÜZERİNE ETKİSİ Ali Hakan UÇAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Doğan ATAY Yıl 1997; Sayfa: 38 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Selçuk SEÇER Prof. Dr. İbrahim ERKOYUNCU Bu çalışmada, ortalama 3.99 ± 0.25 g ağırlığındaki Oreochromis niloticus yavrularını % 12, % 15 ve % 20 yağlı yemlerle 60 gün beslemenin; büyüme, yem değerlendirme ve protein etkinlik oranına etkileri araştınlmıştır. Yavru tilapialar için en iyi büyüme oranı 3. periyoda kadar % 12 yağ içeren yemle, 3. periyottan sonra ise % 20 ve % 15 yağ içeren yemlerle elde edilmiştir. Gruplar arasındaki farklılık istatiksel olarak önemli bulunmuştur(P< 0.05). En iyi yem değerlendirme oranı % 15 yağlı yemle (2.67) elde edilmiş, yem değerlendirme oranın yemin yağ seviyesine göre farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Masters of Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT DIETARY UPID LEVELS ON GROWTH AND FEED CONVERSION RATE IN TILAPIA (Oreochromis niloticus L.) Ali Hakan UÇAR Ankara University Graduate School of Natural Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor Prof. Dr. Doğan ATAY Year : 1997; Page: 38 Jury : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Selçuk SEÇER Prof. Dr. Ibrahim ERKOYUNCU In this study, the effects of three different dietary lipid levels of 12 %, 15 % and 20 %, were investigated on growth, feed conversion coefficient and protein efficiency rates in Oreochromis niloticus juveniles which had an average weight 3.99 ± 0.25 g. During the first thirty days the best growth rate was obtained with a diet containing 12 % dietary lipid. However during the second thirty days the best growth rate was obtained with diets containing 20 % and 15 % dietary lipids However the difference among the groups was found to be statistically significant (P< 0.05). Feed conversion ratio was also found to be the best (2.67) with a diet containing 15 % lipid. This ratio was significantly affected by diatary lipid levels. The highest protein efficiency rate was observed in O. niloticus juveniles fed on a diet containing 15 % and 20 % dietary lipid (1.21).