Temelli (Ankara) civarındaki üst pliyosen birimlerinin jeoteknik özellikleri
The Geotechnical properties of upper pliocene deposites around Temelli (Ankara)
  1. Tez No: 58252
  2. Yazar: REFİKA PELİN BİNZET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Ankara ili batısında, Temelli civarında yer alan Üst Pliyosen ve Kuvaterner birimlerinin yatay ve düşey dağılımı ile zemin sınıflaması, taşıma gücü ve oturma gibi mühendislik özellikleri araştırılmıştır. Bu amaçla bölgenin 1:25000 ölçekli genel jeoloji ve 1:2000 ölçekli mühendislik jeolojisi haritaları hazırlanmıştır. İnceleme alanında açılan 10 adet temel sondaj kuyusu ve 13 adet numune çukurundan birimleri temsil eden örselenmiş ve örselenmemiş numuneler alınarak bu birimlerin jeoteknik özellikleri laboratuvar yöntemleri ile belirlenmiştir. Üst Pliyosen çökelleri yüksek plastisiteli inorganik kil ve silt(CH,MH) ile kötü dereceli çakıl ve kumdan(GP,SP) oluşmaktadır. Alüvyon düşük plastisiteli inorganik kil ve şilttir. 30 m. kalınlığa varan alüvyon içerisindeki yeraltısuyu seviyesi 1.50 m ye kadar yükselmektedir. Alüvyon için zemin iyileştirme yöntemleri verilmiş ve arazi kullanım haritası hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Temelli (Ankara), jeoteknik özellikler, zemin sınıflaması, fiziksel özellikler, kayma dayanımı, taşıma gücü, oturma, zemin iyileştirmesi, arazi kullanımı.
Özet (Çeviri)
In this study, horizontal and vertical varying, soil classification, bearing capacity and consolidation properties of the Upper Pliocene deposits and Quaternary alluvium located in Temelli (Ankara) are investigated. 1:25000 scaled geological map and 1:2000 scaled engineering geological map of the study area are constructed. The samples are taken from 10 boreholes and 13 observation trenchs. Upper Pliocene deposits are in generally in inorganic clay and silt with high plasticity (CH, MH) and poorly greated gravel and sand (GP, SP). Aluvium an inorganic clay and silt with low plasticity (CL, ML). The tickness of the alluvium is about 30 m. and ground water level is about 1.50 m. in the alluvium. Soil improvement method for the alluvium is given and the land usibility map is constructed. KEY WORDS: Temelli (Ankara), geotechnical properties, soil classification, physical properties, shear strength, bearing capacity, settlement, soil treatment, land using.