Bernstein polinomunun genelleşmesi ve uygulamaları
A Generalized bernstein polynomials and its applications
- Tez No: 58254
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF GADJİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BERNSTEİN POLİNOMUNUN GENELLEŞMESİ VE UYGULAMALARI Özyaşar ELYILDIRIM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Akif HACIYEV 1997, Sayfa : 53 Jüri : Prof. Dr. Akif HACIYEV Prof. Dr. Varga KALANTAROV Prof. Dr. Cihan ORHAN Bu çalışmada, klasik Bernstein polinomları bir lineer pozitif operatörler dizisi olarak göz önüne alınmış ve Korovkin teoreminin yardımıyla bu polinomların sürekli fonksiyonlara yaklaşması incelenmektedir. Ayrıca, Bernstein polinomlarına ait T.Popoviciu ve E.Voronovskaya teoremleri de verilmektedir. Tezin son bölümünde Bernstein polinomlarının bir sayılar dizisine bağlı genelleşmesi tanımlanır ve bu genelleşmiş polinomların sürekli fonksiyonlara yaklaşma hızı araştırılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Lineer pozitif fonksiyonel, Lineer pozitif operatör, C[a, b] uzayı, Bernstein polinomu, Süreklilik modülü, Korovkin teoremi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MASTER THESIS A GENERALIZED BERNSTEIN POLYNOMIALS AND ITS APPLICATIONS Özyaşar ELYBLDIRIM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor : Prof. Dr. Akif GADJTEV 1997, Page : 53 Jury: Prof. Dr. Akif GAD JIEV Prof. Dr. Varga KALANTAROV Prof. Dr. Cihan ORHAN In this work, the theorem on uniform convergence of classical Bernstein polynomials is proved by means of the Korovkin theorems about convergence of sequences of linear positive operator. Moreover, the proof of well known theorems of T.Popoviciu and E.Voronovskaya on degree of convergence of Bernstein polynomials are given. In the last section we consider the generalization of Bernstein polynomials connected with some increasing sequences of positive numbers and for this generalization the theorem on convergence and the order of convergence are established. Key Words : Linear positive functional, Linear positive operator, C[a, b] space, Bernstein polynomial, Modulus of continuity, Korovkin theorem.