Resim ve fotoğraf sanatının işlevsel ve sanatsal olarak görsel bakış açılarıyla karşılaştırılması
Comparison of painting and photography art with functional and artistic visual viewing
  1. Tez No: 582541
  2. Yazar: AYŞE ODABAŞ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanatçıların fotoğraf ile olan ilgisi, ilk olarak Camera Obscura ile başlamıştır. Ressamlar doğru görüntü ve kusursuz perspektif elde etmek için camera obscura'ya ihtiyaç duymuşlardır ve bu tekniğin keşfi, yüzyıllarca üzerinde çalışılan fotoğraf makinesinin geliştirilmesinde ön hazırlık safhasını oluşturmuştur. Fotoğraf makinesinin icadı 19.yüzyılın son çeyreğine tarihlenmektedir. Bu dönemin ressamları tarafından endişe ile karşılanmıştır, yeni bir sanat akımına yol açacağı hakkında tartışmalar başlamışken ancak 20.yüzyıl da sanat olarak kabul görmüştür. Teknikle birlikte bazı kimyasal işlemler sonucu elde edilen sabit görüntü, sanatçıların farklı bakış açılarına yönlendirmiş ve 20.yüzyılın getirdiği teknolojik yenilikler de buna katkı sağlamıştır. Özellikle Kübizm akımını temsil eden sanatçılar izleyiciye iki boyutlu bir yüzey üzerine nesnenin, farklı açılardan görüntülerini kompozisyon içinde algılamamızı sağladı. Fütürizmi tercih eden sanatçılar ise fotoğrafın hareket etkisinden yola çıkarken, Dadaizm etkisinde kalanlar da fotoğraf kaynaklı kolajlarla öncelikle fotomontajı kullandılar. Yüzyılın ortalarında Pop Art la birlikte fotoğraf, resim tekniklerinin yardımcı elemanı oldu. Fotoğraf sanatı zaman zaman kolajlarla kullanıldı zaman zaman konu bakımından ise pop art üslubunu tercih eden sanatçıların vazgeçilmezi oldu. Günümüzde ise Foto-Realizimle birlikte fotoğraf sanatı resmin ana izleği olarak etkisini güçlendirdi. Çağdaş eğilimlerde ise, disiplinler arası sanatın sınırlarını ortadan kaldırdı. Bu tavır arazi sanatını (Land Art), enstelasyonu, ve bir dizi sanat akımının temel felsefesini oluşturdu. Doğrudan ya da dolaylı olarak, fotoğraf sanatı, diğer sanat akımları arasındaki yerini aldı. 21.yüzyıl da bilgisayar teknolojisinin desteği ile fotoğraf sanatına yeni bir görsel boyut kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The interaction of painting with photography first began with Camera Obscura. Painters needed the camera obscura to get the right image and perfect perspective and the discovery of this technique was the preliminary stage for the invention of the camera, which had been studied for centuries. The invention of the camera dates back to the last quarter of the 19th century. This invention was met with concern by the painters of the period, while it has started to argue that it will lead to a new art movement, it was accepted in the art world in the 20th century. In this technique, the fixed image obtained as a result of some chemical processes directed the painters to different perspectives and the technological innovations of the 20th century also contributed to this. The artists representing the Cubism movement allowed the viewer to walk around the composition on a two-dimensional surface, using images of the object from different angles on the same canvas. While the artists who preferred futurism started out from the effect of the movement of photography, those who were influenced by Dadaism used photomontage primarily with the collage of the photographs. Together with Pop Art in the middle of the century, photography became a correlation between painting techniques. The art of photography was used with collages from time to time and from time to time it became an indispensable part of the artists who preferred pop art style. Now, with Photorealism, the art of photography strengthened its influence as the main track of painting. The conceptual art movement has removed the boundaries of interdisciplinary art. This attitude formed Land Art, its installation, and the basic philosophy of a number of art movements. Directly or indirectly, the art of photography took its place among other art movements. This is the clear stance of postmodernism. Thus; the intertwined of the old and the new, the support of computer technology has given a new impetus to the art of photography.