Kurumsal kaynak planlama ve bir sanayi kuruluşunda muhasebe bilgi akışı üzerine bir inceleme
Enterprise resource planning and a research on accounting information flow in an industry company
  1. Tez No: 582591
  2. Yazar: BUKET GÜDELCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ZEYNEP SÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Küresel rekabet piyasalarında işletmelerin, bilgi teknolojilerini içinde bulunduğumuz dönemin dinamik yapısına uygun şekilde kullanmaları gerekmektedir. Küresel rekabet ortamında ürünlerin her bir aşamasının etkin bir şekilde takibi, yönetimi ve raporlaması için çağa uygun yazılımlara ihtiyaç vardır. Kurumsal kaynak planlama adı verilen ve işletmenin bütün fonksiyonlarını içinde barındıran bu yazılımların etkin kullanımı ile işletmeler rekabet avantajı sağlamaktadır. Kurumsal kaynak planlama sistemi işletme kaynaklarını en etkin şekilde kullanarak kârı arttırmak için bir yazılım platformu ve veri tabanı kullanarak işletmenin tüm fonksiyonlarını birbirine entegre eder. Bu çalışmada, Ocak 2018 itibariyle yeni bir Kurumsal Kaynak Planlama sistemine geçiş yapmış bir sanayi işletmesinde muhasebe bilgi sisteminin temel alt sistemleri ve bu sistemi oluşturan süreçler, kurumsal kaynak planlama anlayışı ile incelenecektir. Muhasebe bilgi akışının döngüsü gruplara ayrılarak, bu döngüdeki süreçlerin öğesi olan departmanlar ile birebir görüşme vasıtasıyla bilgi toplanarak bilgi akış şeması, sistemde yaşanan hatalar ve bilgi işlemdeki hataların denetimi konuları incelenerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır. Son olarak uygulama ile ilgili sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In global competition markets, enterprises need to use information technologies in accordance with the dynamic structure of the current period. In a global competitive environment, there is a need for contemporary software for effective monitoring, management and reporting of each stage of the products. With the effective use of these softwares, which are called as Enterprise Resource Planning and contain all the functions of the enterprise, provide companies a competitive advantage. Enterprise Resource Planning system integrates all functions of the enterprise by using a software platform and database to increase profit by using operating resources in the most efficient way. In this study, the basic sub-systems of accounting information system and the processes that constitute this system in an industrial enterprise which has switched to a new enterprise resource planning system as of January 2018 will be examined with the understanding of Enterprise Resource Planning. The cycle of accounting information flow is divided into groups, information is collected through one-to-one interviews with the departments that are part of the processes in this cycle and information flow chart, errors in the system and errors in information processing are examined and it is aimed to contribute to the literature. Finally, the results and recommendations related to the research are indicated.