Co-gnito as a serious game to understand users' urban perception
Kullanıcıların kent algısını anlamak için bir ciddi oyun olarak Co-gnito
- Tez No: 582592
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE MÜGE AKKAR ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, Kevin Lynch'in çok bilinen Kent İmgesi teorisine dayanarak kent kullanıcılarının çevresel algılarını ve deneyimlerini anlamak üzere deneysel bir araştırma aracı önerir.“Co-gnito”, kullanıcıların gerçek deneyimlerine dayanan kollektif ve bilişsel haritalar üretmek amacıyla ciddi bir oyun olarak tasarlanmıştır ve bu araştırmanın öncelikli amacı, bu özgün olarak tasarlanan aracın güvenilir ve geçerli veri toplama kabiliyetini değerlendirmektir. Ciddi oyun kavramı, katılımcıları deneyimlerini paylaşmaya teşvik eden ve sosyal etkileşimi arttıran eğlenceli bir araştırma zemini olarak kurgulanmıştır. Co-gnito, birbirinden farklı kentsel karakterler gösteren iki farkı üniveriste kampüsünde uygulanmıştır. Bunlar, Leuven'de yer alan Arenberg (KU Leuven) ve Ankara'da yer alan Orta Doğu Teknik Üniversitesi kampüsleridir. Her iki üniversite kampüsünde test edilirken oyun sonucu ortaya çıkan bulgular da iki ana başarı kriteriyle incelenmiştir; i) geliştirilen aracın eğlenceli bir oyun deneyimi sunması ve ii) aracın güvenilir bir araştırma yöntemi sunması. Araştırma bulguları sonuç bölümünde tartışılarak, Co-gnito'nun güçlü ve zayıf yönleri irdelenmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers an experimental research tool to be used for understanding people's perceptions and experiences in urban environments with regards to Kevin Lynch's well-known theory of The Image of the City.“Co-gnito”was designed as a serious game in order to produce collective and cognitive maps which are based on the users' real experiences. Hence, this research aims to evaluate this originally designed tool's performance in terms of its ability to collect reliable and valid perceptional data. The medium of serious board gaming has been used as a fun and interactive environment to encourage participants to share their experiences and to enhance the social interaction among them. The game was tested in two different university campuses: Arenberg Campus (KU Leuven) in Leuven and Middle East Technical University Campus in Ankara; both of which constitute different urban characteristics. The findings which were revealed in the two different spatial contexts were analyzed under two success criteria; i) the success of the tool as a fun game, and ii) the success of the tool as a meaningful research method. At the end, the findings of the research are critically evaluated to show the strengths and weaknesses of Co-gnito and discussed for further studies.