Döküm yöntemi ile açık gözenekli düzenli yapılı alüminyum köpük üretimi ve mekanik özelliklerine ısıl işlemin etkisinin incelenmesi
Production of open porous regular aluminum foam by casting method and investigation of the effect of heat treatment on mechanical properties
  1. Tez No: 582598
  2. Yazar: SUAT MEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, AA6061 alüminyum alaşımı kullanılarak, döküm yöntemiyle açık gözenekli ve düzenli yapılı metalik köpük malzeme üretildi. Shell maça kalıplama tekniği kullanılarak, özel çelik kalıplarda ve hidrolik sistemli makinelerde düzenli yapılı maçalar üretilmiş daha sonra döküm yapılarak düzenli yapılı açık gözenek formları oluşturulmuştur. Numunelere T6 ısıl işlemi uygulanarak, T6 ısıl işleminin üretilen malzemenin basma ve sertlik gibi mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. T6 uygulanmış ve işlemsiz açık gözenekli ve düzenli yapılı köpük numunelerin mikro yapısal karakterizasyon, SEM ve X-Ray kırınım analizi ile yapılmıştır. Deneysel çalışma sonucunda, 6 saat yaşlandırılan numunelerde yaklaşık olarak %62 gibi bir oranda sertlik artışı meydana gelmiş ve basma dayanımında yine en iyi sonuçlar 6 saat yaşlandırılan numunelerde görülmüştür. 6 saat yaşlandırmaya tabi tutulan numunelerin diğer numunelere göre basma dayanımı yönünden daha mukavemetli oldukları ve daha sünek yapıda oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an open-pore and regular structured metallic foam material will be produced by casting method using AA6061 aluminum alloy. By using Shell spade molding technique, regular form cores will be produced in special steel molds and hydraulic system machines and then regular open pore forms will be formed by casting. By applying T6 heat treatment to the samples, the effects of T6 heat treatment on mechanical properties such as compression and hardness of produced material will be examined. The microstructural characterization of the samples with and without open T6 applied and untreated foam will be done by SEM and X-Ray diffraction analysis. As a result of the experimental study, a hardness increase of approximately %62 was observed in the samples aged for 6 hours and again the best results in compressive strength were observed in samples aged for 6 hours. It wasfound that the samples subjected to aging for 6 hours were more resistant and more ductile than the other samples.