Farklı agregalı kendiliğinden yerleşen betonların kalıcılık özellikleri
Durability properties of self compacting concretes with different aggregates
- Tez No: 582605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KARAKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kendiliğinden Yerleşen Beton (KYB); kendi ağırlığı altında döküldüğü kalıba yayılabilen ve vibrasyon gerektirmeksizin ayrışma ve terlemeye bağlı kusurlar göstermeksizin, iyi sıkışma elde edilen, çok akıcı kıvamlı bir betondur. Kendiliğinden yerleşen beton, daha hızlı inşaat süreleri ve sıkışık donatı çevresinde akış kolaylığı ile birlikte hızlı bir beton yerleşimi sunar. Ayrıca KYB sayesinde yerinde insan gücünde azalma sağlanarak ekonomik açıdan yararlı olduğu kanıtlanmıştır. KYB ile daha iyi yüzey görüntüsü, geliştirilmiş dayanıklılık ve tasarımda daha fazla özgürlük elde edilebilmektedir. Bu çalışmada farklı agrega kökenine sahip KYB' lerin işlenebilirlik, sertleşmiş beton ve kalıcılık özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla doğal agrega ve kırma taş agregalardan, 0-4 mm, 4-12 mm boyutlarında ince ve iri agrega kullanılmıştır. KYB karışımlarında mineral katkı olarak uçucu kül ve mermer tozu, çimento olarak CEM I 42,5 R, akışkanlaştırıcı katkı olarak ise BASF Glenium RMC 303 kullanılmıştır. Tasarlanan KYB karışımları üzerinde işlenebilirlik özellikleri, sertleşmiş beton özellikleri belirlenmiştir. Bu kapsamda taze KYB karışımlarında V-hunisi, L kutusu ve J halkası deneyleri yapılarak KYB'nin yerleşme kabiliyeti ve ayrışma riski parametreleri belirleniştir. Daha sonra üretilen numunelerin mekanik özellikleri ile alkali silika reaksiyonu etkisi, sülfat etkisi, donma çözülme direnci, aşınma direnci üzerine doğal agrega ve kırmataş agregalarının etkileri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan doğal agregalı karışımların daha işlenebilir olduğu, sertleşmiş beton özellikleri incelendiğinde ise kırmataş agregalı karışımlar ile doğal agrega ile üretilen karışımların birbirlerine yakın sonuçlar verdiği, kalıcılık özellikleri araştırıldığında doğal agregalı karışımların daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur. Elde edilen sonuçlardan doğal agregaların KYB'lerde değerlendirilebildiği irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler- Kendiliğinden Yerleşen Beton; Farklı Agrega; İşlenebilirlik; Dayanım; Kalıcılık
Özet (Çeviri)
Self-Compacting Concrete (SCC) is a very workable concrete with good compatibility without vibrations and can flow without segregation and any defects due to bleeding. SCC offers a fast concrete placement with faster construction times and ease of flow around narrow reinforcement bars. In addition, SCC has been proven to be economically beneficial by reducing manpower at the construction site. SCC provides better surface appearance, improved durability and greater independence in design. In this study, the workability hardened concrete and durability properties of SCC produced with different aggregate origin were investigated. For this purpose, the natural aggregate and crushed stone aggregate in dimension with 0-4 mm 4-12 mm are used as fine and coarse aggregate respectively. The fly ash and marble dust were used as mineral additives in SCC mixtures with CEM I 42.5 R Portland cement and BASF Glenium RMC 303 as super plasticizer. Workability properties and hardened concrete properties were determined on the designed SCC mixtures. For this reason, V-funnel, L-box, and J-ring tests were performed on fresh SCC mixtures in order to determine the flowability, passing ability and segregation risk parameters. Then, the effect of natural aggregate and crushed stone aggregates on the mechanical properties, alkali silica reaction, sulphate effect, freeze-thaw resistance, abrasion resistance of the produced specimens were determined. According to test results, it is found that the natural aggregate mixtures are more workable, on the other hand the hardened concrete properties are similar both of crushed stone aggregate and natural stone aggregate and the durability properties is better for the natural aggregate mixtures. when the properties of hardened concrete are examined, it is found that crushed stone aggregate mixtures and natural aggregate produced mixtures give close results to each other and when the retention properties are investigated, it is found that natural aggregate mixtures give better results. As seen from test results, it was found that natural aggregates are beneficially effect the workability of SCC mixtures. Keywords- Self Compacting Concrete; Different Aggregate; Workability; Strength, Durability,