Mechanical and durability properties of self-compacting concrete made with processed waste rubber granules
İşlenmiş atık plastik granül içeren kendiliğindenn yerleşen betonların mekanik ve kalıcılık özellikleri
  1. Tez No: 423917
  2. Yazar: RABAR HAMA AMEEN FARAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GESOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Burada sunulan çalışma, atık kaba lastik agregası içeren kendiliğinden yerleşen betonların mekanik ve kalıcılık özelliklerini incelemek üzere gerçekleştirildi. İki farklı kendiliğinden yerleşen lastikli beton serisi 0.32 sabit su çimento oranı ve toplam 550 kg/m3 çimentomsu malzeme miktarında tasarlandı. İlk gruptaki karışımlarda %20 uçucu kül ve %80 Portland çimentosu olmak üzere ikili çimentomsu karışım kullanıldı. Ancak ikinci gruptaki karışımlarda %20 uçucu kül, %10 silis dumanı ve %70 Portland çimentosu olmak üzere üçlü çimentomsu karışım kullanıldı. Her iki beton serisinde de kendiliğinden yerleşen lastikli betonların geliştirilmesi için orta agrega atık lastik agregasıyla hacimce %0, %10, %20, %30 ve %40 olmak üzere beş muhtevasında yer değiştirildi. Toplamda 10 beton karışımı döküldü ve bu betonların basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, elastisite modülü, kırılma enerjisi, kılcal su geçirimliliği, klorür iyon geçirimliliği ve gas geçirimliliği gibi mekanik ve kalıcılık özellkleri test edildi. Deneyler dökümden 28 ve 90 gün sonra gerçekleştirildi. Test sonuçları lastik parçaları kullanımının kırılma ve süneklik özelliklerini iyileştirdiğini, kendiliğinden yerleşen lastikli betonların diğer ölçümü yapılan özelliklerini ise kötüleştirdiğini gösterdi. Ancak silis dumanın karışımlara eklenmesi bütün mekanik ve kalıcılık özelliklerini daha çok lastik miktarına bağlı olarak geliştirdi.
Özet (Çeviri)
The study presented herein was carried out to investigate the mechanical and durability characteristics of self-compacting concrete containing waste coarse rubber aggregates (WRA). Two different series of self-compacting rubberized concrete (SCRC) mixtures were designed with a constant water–cementitious material (w/cm) ratio of 0.32 and total cementitious materials content of 550 kg/m3. The first group of mixtures was incorporated binary cementitious blends of 20% flyash (FA) and 80% Portland cement. However, the second series of the mixtures incorporated Ternary cementitious blends of 20% FA with 10% silica fume (SF) and 70% Portland cement. To develop the RSCCs, medium aggregate was substituted by WRA at five designated contents of 0%, 10%, 20%, 30% and 40% by volume in both series of concretes. Totally, 10 concrete mixtures were cast and tested for mechanical and durability related properties such as compressive strength, splitting tensile strength, modulus of elasticity, sorptivity, chloride ion permeability, gas permeability and fracture energy. The tests were conducted at 28 and 90 days after casting. Test results demonstrated that using the rubber particles improved the fracture and ductile properties, whereas aggravated all other measured properties of self-compacting rubberized concretes (SCRCs). However, with the addition of silica fume in to the mixes all mechanical and durability properties enhanced, depending mainly upon rubber content.