Deneysel fotoğraf anlayışının teknik gelişimi ve avangard sanat ilişkisi
Technical development of experimental photography understanding and the relationship between avant-garde art
- Tez No: 582630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fotoğrafın icadı ve oluşum sürecinden başlayıp avangard dönem içerisindeki gelişimleri“Deneysel Fotoğraf”üzerinden inceleyen bu tez; tarihsel ve teknik açıdan fotoğrafa müdahaleyle yapılan deneysel çalışmaların amacının ne olduğuna ve kendi dönemi için ne ifade ettiğine dair veri taramasına dayalı bir araştırma içerir. Fotoğrafın icadıyla giriş yapılan ilk başlığın ardından, fotoğraf üretimine yansıyan“mimesis, yeniden üretim, hakikilik, gerçeklik ve biriciklik”gibi düşünce ve yaklaşımlar kavramsal açıdan incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise fotoğrafın eksik yönlerini tamamlamak, daha iyi bir görüntü elde etmek ve insanların beğenisini kazanmak adına yapılan ve ilk olma özellikleriyle önem arz eden müdahale edilmiş çalışmalar yer alır. Hemen sonraki süreçte fotoğrafın sanat türleriyle aynı statüye sahip olmasını isteyen fotoğrafçıların kurduğu High-Art, Pictorializm akımlarının kapsamlı incelemesi ve konu çerçevesinde iş üreten fotoğrafçıların çalışmalarının önemi vurgulanır. Son bölümde modern sanat çerçevesinde fotoğrafın sanatsal bir malzeme olarak kullanımı doğrultusunda konulara paralel olarak üretilen çalışmaların teknik başlıklar altında incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which begins with the invention and formation process of photography and examines the periods of development in the avant-garde period through the subject of“Experimental Photography”includes research based on a historical and technical survey of data on what the purpose of experimental studies of photographic intervention is and what it means for its period. After the first chapter which was introduced with the invention of photography, ideas and approaches such as mimesis, reproduction, truth, reality and uniqueness reflected in photographic production were examined conceptually. In the third part, there are intervened works which are done with the characteristics of being the first in order to complete the missing aspects of the photography, to get a better image and to gain the appreciation of the people. In the next period, the High-Art, Pictorialism movements established by the photographers who want to have the same status as the genres of art and the importance of the work of the photographers who produce work within the framework of the subject are emphasized. In the last chapter, the works produced in parallel with the subjects in line with the use of photography as an artistic material within the framework of modern art have been examined under technical titles.