Farklı yöntemlerle kuru maddesi arıtılmış sütlerden üretilen yoğurtların bazı niteliklerinin araştırılması
A Study on the manufacture of yoghurt from milks which dry matter is increased by different methods
  1. Tez No: 58265
  2. Yazar: BALKIR TAMUÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI YÖNTEMLERLE KURUMADDESİ ARTIRILMIŞ SÜTLERDEN ÜRETÎLEN YO?URTLARIN BAZI NİTELİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI Balkır TAMUÇAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Metin ATAMER 1997, Sayfa: 71 Jüri: Prof.Dr. Metin ATAMER Prof.Dr.Atilla YETİŞMEYEN Doç.Dr.T.Haluk ÇELİK Bu araştırmada, farklı kurumadde artırma yöntemlerinin yoğurdun kalite kriterleri üzerine etkileri incelenmiştir. Kurumadde artırım yöntemlerinin belirlenmesinde, ülkemizdeki yoğurt üretim teknolojisinde yararlanılan uygulamalar esas alınmıştır. Anılan yöntemler; süttozu ilavesi (A), evaporasyon (B), süttozu + evaporasyon (C), kaynatma (D) ve süttozu + kaynatmadır (E). Söz konusu yöntemlerle sütün kurumaddesi yaklaşık % 16ya artırılmış ve A, B, C örneklerine 85°C'de 20 dk, diğerlerine ise 100°C'de ısı uygulanmıştır. İzleyen aşamada yoğurt üretimi gerçekleştirilmiştir. Yoğurt örneklerinde kurumadde, yağ, titrasyon asitliği (°SH), pH, laktik asit, uçucu yağ asitleri, asetaldehit, tirozin, konsistens, viskozite, serum ayrılması ve duyusal analiz yapılmış ve bunların depolamanın 1., 7. ve 14. günlerine ait değişimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ON THE MANUFACTURE OF YOGHURT FROM MILKS WHICH DRY MATTER IS INCREASED BY DIFFERENT METHODS. Balkır TAMUÇAY Ankara University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Deparment of Milk Techonology Supervisor : Prof.Dr Metin AT AMER 1997, Page : 71 Jury : Prof.Dr. Metin ATAMER Prof.Dr.Atilla YETİŞMEYEN AsistProf. T.Haluk ÇELİK In this study effects of different fortification methods on the quality criteria of yoghurt were investigated. The fortification methods used in this study were chosen according to the methods used for yoghurt production in Turkey. These methods are; addition of milk powder (A), evaporation (B), addition milk powder+evaporation (C), boiling (D), and addition of milk powder+boiling (E). Dry matter contents of milks were increased to 16 % in all samples. Samples A, B and C were heat treated at 85°C for 20 min. and the others were heat treated at 100°C, then yoghurt production was made by using these milks. Total dry matter, fat, titratable acidity (°SH), pH, lactic acid, volatile fatty acids, acetaldehyde, tyrosine, consistency, viscosity, whey seperation were determined. Sensory evalution was also carried out during the 1., 7. and 14. days of storage. According to the result from analyses, the effects of different fortification methods on the titratable acidity, pH, lactic acid, volatile fatty acids, acetaldehyde, and tyrosine contents were not statistically significant (p>0.05).