Ankara koşullarında yoncada (medicago sativa) su tüketimi tahmin yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 58264
  2. Yazar: PELİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH SELENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YONCADA (MEDİCAGO SATİVA) SU TÜKETİMİ TAHMİN YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Pelin KOÇAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr.M. Fatih SELENAY 1997,Sayfa :70 Jüri : Doç. Dr. M. Fatih SELENAY Prof. Dr. Süreyya BAŞ Doç. Dr. M. Ali TOKGÖZ Bu çalışmada, tartılı lizimetreye 1994 yılında ekilmiş olan Yonca bitkisi için IRSIS isimli bilgisayar programı yardımıyla araştırma alanının kriterlerine göre saptanan sulama programı kontrol edilmiş ve Penman, Penman (FAO), Penman-Monteith, Blaney- Criddle (USDA-SCS), Blaney-Criddle (FAO), Radyasyon (FAO), Hargreaves ve Jensen-Haise yöntemleri esas alınarak hazırlanan sulama programları karşılaştırılmıştır. Ankara Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsünde yapılan çalışmada 1996 yılında Yonca bitkisinden doğrudan ölçülen su tüketimi değerleri, dokuz farklı yöntemin tahmin edilen değerleri ile karşılaştırıldıktan sonra her yöntem için elde edilen sulama programları tartılı lizimetrede gerçekleşen program ile karşılaştırılmıştır. Hesaplamalar aylık ve on günlük periyotlarda yapılmıştır. Çalışmada ayrıca Radyasyon eşitliğinde yer alan a ve b katsayıları ve gündüz/gece rüzgar hızı oranlarının orijinal değerleri ile, Kabakçı ve Kodal (1997)'de Ankara için önerilen değerleri kullanılarak uygun sonuç veren yöntem belirlenmiştir. Sonuçta, Ankara koşullarında Yonca bitkisi için en iyi su tüketimi tahminini aylık ve on günlük periyotlarda Penman (FAO) yönteminin verdiği görülmüştür. Sulama programları açısından Penman (FAO) yöntemi uygun görülürken, a ve b katsayıları ile gündüz/gece rüzgar hızı oranlarının orijinal değerleri ile Kabakçı ve Kodal (I997)'de önerilen değerleri arasında bir fark olmadığı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Yonca (Medicago Sativa), bitki su tüketimi, bitki su tüketimi tahmin yöntemleri, gündüz/gece rüzgar hızı oranları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE COMPARISON OF CROP WATER CONSUMPTION ESTIMATION METHODS FOR ALFALFA (MEDİCAGO SATİVA) IN ANKARA CONDITIONS Pelin KOÇAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor:Assoc. Prof. Dr. M. Fatih SELENAY 1997, Page : 70 Jury : Assoc. Prof. Dr. M. Fatih SELENAY Prof. Dr. Süreyya BAŞ Assoc. Prof. Dr. M. Ali TOKGÖZ In this study, alfalfa crop which was seeded in weighting lysimeter in 1994 is observed and checked according to the criteria's of research subject by the aid of computer program named IRSIS, and the results of the irrigation scheduling are prepared by considering the Penman, Penman (FAO), Penman-Monteith, Blaney- Criddle (USDA-SCS), Blaney-Criddle (FAO), Radiation (FAO), Class A Pan Evaporation (FAO), Hargreaves and Jensen-Haise methods are compared. In the study, prepared in Ankara Research Institute of Village Affairs in 1996, the water consumption values measured directly from alfalfa are compared with the estimated values of nine different methods, and consequently the irrigation scheduling obtained for each method are compared with the scheduling obtained from lysimeter. The calculations were obtained for the monthly and ten day periods. Moreover in this study coefficients of a and b in radiation equation, and the original values of the ratios of day/night wind speed are used with the values obtained for Ankara in a previously prepared study to determine the method that yields appropriate result. As a result the best estimation method for monthly and ten day periods is Penman (FAO) for alfalfa in Ankara conditions. Penman (FAO) method is determined to be appropriate method for irrigation scheduling and there is no difference between a and b coefficients and day/night wind speed ratios'original values and the values obtained for Ankara from Kabakçı and Kodal (1997). Key Words : Alfalfa, crop water consumption, crop water consumption estimation methods, day/night wind speed ratios.