Intercomparison of GRACE-based groundwater level change and in-situ measurements over Central Anatolia Basins, Turkey
GRACE uydu gözlemlerine dayanan yeraltı suyu seviye değişimi verisinin Orta Anadolu Havzaları üzerinde yer gözlem verileri ile karşılaştırılması
- Tez No: 582654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı uydu ve modele dayalı yeraltısuyu rezervi değişim verisini yer gözlemleri ile doğrulamak ve Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) uydusundan elde edilen tahminlerin Orta Anadolu üzerindeki hassasiyetini araştırmaktır. Bu çalışmada, GRACE'den elde edilen yeraltısuyu rezervindeki değişim verisi Ocak 2013 ile Aralık 2015 arasında Orta Anadolu'yu kapsayan beş havzadaki yeraltı suyu seviye gözlemleri ile kıyaslanmıştır. Bu havzaların alanları 7,605 km2 ve 233,929 km2 arasında değişmektedir. Bu alanlar GRACE uydusunun mekansal çözünürlüğüne göre nispeten küçüktür. Havza alanı arttıkça GRACE'den elde edilen yeraltısuyu miktarındaki değişimin doğruluğunun artması beklenmektedir. Ayrıca, kütledeki büyük değişimler GRACE tarafından algılanmaktadır. GRACE'e dayalı yeraltısuyu rezervi değişimi ile yer gözlem verileri arasındaki en yüksek korelasyon değerleri 0.48 ile 0.66 arasında değişmektedir ve bu değişim sezonsal bileşenden kaynaklanmaktadır. Akarçay Havzası en küçük yüzey alanına sahip olmasına rağmen korelasyon değeri 0.53 civarındadır. Bu değer ise Orta Anadolu Havzası'nın korelasyonundan (r ≈ 0.45) büyüktür. Özellikle, yeraltısuyu seviyelerinin önemli ölçüde azaldığı Konya Kapalı Havzası'nda korelasyon değeri 0.44'tür. Bu durum GLDAS model tahminleri ve GRACE sinyallerinin yüzeydeki şartları doğru temsil etmediği anlamı taşımaktadır. Bu sonuçlara rağmen, GRACE karasal su deposundaki değişimler 2007-2009 ve 2014 yılları arasında Türkiye'de gerçekleşen kuraklıklarla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to validate the satellite- (GRACE) and hydrological model- (GLDAS) based groundwater storage (GWS) change information using in-situ groundwater level observations and investigate the accuracy of Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) retrievals over Central Anatolia. In this study, GRACE-derived GWS changes from January 2003 to December 2015 are compared with in-situ groundwater level observations from five basins comprising Central Anatolia Basin. The basin areas range between 7,605 km2 and 233,929 km2 which are relatively small according to the footprint of GRACE. It is expected that as the basin area increases the accuracy of GRACE-based GWS variations increase. Also, GRACE is skillful to monitor the large mass changes. The highest correlation between GRACE-based GWS and in-situ observations are found between 0.48 and 0.66 and widely ascribed to the seasonal component. Although Akarçay Basin has the lowest surface area, it has a correlation value about 0.53 which is higher than the correlation value of Central Anatolia Basin (r ≈ 0.45). Especially, in Konya Closed Basin, where groundwater levels are significantly decreasing, the correlation coefficient becomes 0.44. This implies that Global Land Data Assimilation System (GLDAS) estimates and GRACE signals do not represent the ground conditions precisely. Despite these results, GRACE-derived terrestrial water storage variations agreed well with the droughts occurred over Turkey in between 2007-2009 and 2014.