A Turkish adaptation of the stem competency beliefs instrument
Bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında öz yeterlik inanç ölçeğinin Türkçe'ye adaptasyonu
- Tez No: 582653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU MUGALOGLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (BTMM) eğitimlerinde başarı, ülkelerin ekonomik gelişimleri için önemlidir. Sosyo-bilişsel teoriye göre, öz yeterlik inançları başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biridir (Bandura, 1986). Öz yetkinlik inançları“belirli bir performans üzerinde, kişinin kendi yeterliliğine olan yargıları”olarak tanımlanmıştır (Bandura, 1986). Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik öz yeterlik inançları ölçeği Chen, Cannady, Schunn ve Dorph (2017) tarafından oluşturulmuştur. Bu ölçek ile 10-14 yaş öğrencilerin bilim,teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarına karşı öz yeterlilik inançları ölçülmüştür. Bu çalışmada ise, belirtilen ölçeğin Türkçe'ye adaptasyonu ve Türkçe versiyonun geçerliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır: uzman çalışmalarına dayanarak ölçeğin Türkçe'ye adaptasyonu, pilot çalışma ve Türkçe versiyonun psikometrik özelliklerinin test edildiği ana çalışma. Ölçek 4'er seçenek içeren 12 ifadeden oluşmaktadır. Pilot çalışma (n=77) ile geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılarak, ifadelerin anlaşılırlığı incelenmiştir. Ana çalışmada ise (n=330) yapı geçerliği ve güvenirlik analizlerinin sonucu kabul edilebilir değerler elde edilmiştir. Orijinal ölçeğin tersine, Türkçe versiyonunda ölçeğin iki faktörlü olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, adaptasyon süreci tamamlanan bu çalışma, Bilim,Teknoloji, Matematik ve Mühendislik alanındaki çalışmalarda öz yeterlik inançlarını ölçmek üzere kullanılabilir
Özet (Çeviri)
Achievement on science, technology, engineering and mathematics (STEM) education is important for the economic developments of countries. According to the social cognitive theory, the self-efficacy beliefs are a core construct which is a crucial predictor of achievement (Bandura, 1986). Self-efficacy beliefs are described as“people's judgments on their own capabilities for specific performance”(Bandura, 1986). In order to measure the self-efficacy variables in STEM education, STEM Competency Beliefs Instrument was developed by Chen, Cannady, Schunn, and Dorph at 2017. The instrument measures STEM self-efficacy beliefs of 10-14 years old students. This study aimed to adapt the instrument into Turkish and to investigate the validity of the Turkish version. The process consisted of three stages: adaptation of the instrument into a Turkish version based on expert work, a pilot study, and the main study to test the psychometric properties of the Turkish version. The instrument has 12 statements with 4 options for each. With the pilot study, reliability and validity analyses were conducted and the clarity of the items was examined. The result of the main study showed that the reliability of the instrument pointed out good internal consistency. Construct validity analysis showed that, in contrast to the original instrument, the Turkish version of the instrument has two-dimensional structure. The study concluded that the instrument can be utilized for STEM-related research to assess competency beliefs of students.