Muhammed Kadri Paşa: Hayatı, eserleri ve kanunlaştırma faaliyetleri
Muhammed Kadri Pasha: His life, works and legalization activities
  1. Tez No: 582666
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TAYYİB KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Tarih, Religion, Law, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
XIX. yüzyıl tüm dünyada olduğu gibi Mısır'da da yeni ve modern kanun çalışmalarının hız kazandığı bir dönem olarak göze çarpmaktadır. Özellikle 1798 Fransız işgali sonrasında Fransız yaşam biçimi ve düşüncesi Mısır'da pek çok alanda etkili olmuş, bu durumdan kanun çalışmaları da etkilenmiştir. Mısır'ın hukukî alandaki eksikleri bu etkileşimi daha da arttırmış ve Mısır'da kanunlaştırma çalışmaları hız kazanmıştır. İşte böylesi bir zamanda Muhammed Kadri Paşa, Mısır'daki kanun çalışmalarında dikkat çeken bir konumda olmuştur. Birikim ve tecrübelerini hukuk alanında yaptığı çalışmalarla ortaya koyan Muhammed Kadri Paşa en önemli farkındalığını İslam hukukuna dayalı olarak hazırladığı kanun taslaklarında elde etmiştir. Çalışmamızda konunun daha iyi anlaşılması düşüncesiyle ilk olarak XIX. yüzyıl siyasi tarihi ve dönemin kanunlaştırma faaliyetleri ele alınmış ardından Kadri Paşa'nın hayatı, eserleri ve kanunlaştırma çalışmaları tanıtılmıştır. Anahtar Sözcükler Muhammed Kadri Paşa, Mısır, kanunlaştırma, ahvâl-i şahsiyye, şerʻi ahkâm
Özet (Çeviri)
XIX. century is considered as the period of the acceleration of new and modern law studies in Egypt as well as in the world. France, which had dominated Egypt for a short time with the French occupation which was in 1798, played a significant role in the work of the law and directly influenced Egyptian law-making. With the French occupation, the influence of France and European lifestyles has continued increasingly in almost every field in Egypt. In addition, deficiencies in the legal life of Egypt were tried to be filled by quotations from FranceIn addition to this, Muhammad Kadri Pasha of Anatolian origin has been of great benefit in terms of deficiencies in the fields of law, culture, literature, history, geography and language. Muhammed Kadri Pasha, who used his effort and experience in the field of law, obtained his most important awareness in the draft law which he prepared based on Islamic law. In order to understand better the person we will deal with in our study, XIX. century political history will be discussed in summary afterwards, a brief description will be provided about the concept of legalization and the law work of Kadri Pasha period. In the second part of our study, the life and works of Kadri Pasha will be dealt through all the sources we could reach and his works based on religious rules will be described in detail. Key Words Muhammed Kadri Pasha, Egypt, legalization, civil status, religious rules