Karanfil bitkisinde (Syzygium aromaticum) uçucu bileşenlerin ve eser elementlerin analizi
Analysis of volatile components and trace elements in clove plant (Syzygium aromaticum)
- Tez No: 582667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAYAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Tıbbi ve aromatik bir bitki olan karanfildeki (Syzygium aromaticum ) uçucu bileşenlerin elde edilmesinde, clevenger sistemli ekstraksiyon ve mikrodalga yöntemi kullanıldı. GC – MS'de üç farklı kütüphane taraması ile analizlendi. Katı halde karanfilin içindeki organik maddelerin yapısı hakkında bilgi için FTIR ile kütüphane taraması yapıldı. GC-MS ve FTIR analiz sonucunda elde edilen her bileşen için sağlık, gıda, kozmetik, ilaç sektöründe ki kullanım alanlarına, bu bileşenlerin faydalı ve toksik etkilerine bakıldı. GC-MS'den aldığımız sonuçlar ile ilaç etken maddeleri karşılaştırıp yorumlandı. Eser elementlerin tayininde, ön çalışma olarak, toz haline getirilen karanfiller karbon kaplama yapılarak bileşimi ve morfolojisi hakkında bilgi sağlamak için SEM-EDX'da makro ve mikro element taraması yapıldı. XRF cihazı ile karanfildeki element ve bileşiklere bakıldı. Nitrik asitte çözülen karanfil numuneleri ICP – MS cihazında, Fe, Zn, Cu, Mn, Cr, Mo, Co, Cd, K, Ca, Mg, Na elementlerinin kantitatif analizi yapıldı. GC–MS cihazı ile analiz elde edilen bileşenler, Alfa farnesen, Metil-5-hepten-2-one, 2-Karyofilen oksit, 2-Nonanon, İsoeugenol, Linalool, Beta-karyofilen, Alfa cübbene, Benzaldehit, Etilbenzoat, 9-Oktadekanoik asit, Benzilalkol, Hepta-oksa-siklohen, Furfural, Benzilbenzoat, Furoksan, Metil salisilat, Hekzanoik asit ve Delta-3-Caren'dir. Bu bileşenler, Endonezya ve Madagaskar ülkelerine ait karanfillerde benzer olarak tespit edildi. Farklı olarak Endonezya ülkesinde yetişen karanfilde naftalin, Madagaskar ülkesinde yetişen karanfilde valensen tespit edildi. ICP-MS cihazı ile yapılan kantitatif analiz sonucunda, Madagaskar karanfilinde, kalsiyum (5951 µg/Kg), magnezyum (1801,2 µg/Kg), sodyum (1447,8 µg/Kg), potasyum (1659,6 µg/Kg), krom (113,13 µg/Kg), demir (1,743 µg/Kg), mangan (46,381 µg/Kg), kobalt (14,6 µg/Kg), bakır (629,8 µg/Kg), çinko (334,4 µg/Kg), molibden (22,17 µg/Kg) ve kadmiyum (14,79 µg/Kg) olarak bulundu. Endonezya karanfilinde, kalsiyum (5287,7 µg/Kg), magnezyum (2108,2 µg/Kg), sodyum (1432,2 µg/Kg), potasyum (1622,8 µg/Kg), krom (132,21 µg/Kg), demir (1,408 µg/Kg), mangan (43,52 µg/Kg), kobalt (16,83 µg/Kg), bakır (581,8 µg/Kg), çinko (352,4 µg/Kg), molibden (16,98 µg/Kg) ve kadmiyum (15,41 µg/Kg) olarak bulundu. FTIR cihazında, Eugenol, susuz kinin, 1,2,4-trimetilbenzen, p-anisidin ve etanol bileşenleri tespit edildi. ANAHTAR KELİMELER: Karanfil, uçucu bileşen, GC-MS, ICP-MS, eser element, AES, IR, SEM-EDX
Özet (Çeviri)
Extraction with clevenger system and microwave method were used to obtain volatile components of clove (Syzygium aromaticum) which is a medical and aromatic plant. GC - MS analyzes were performed using three different libraries. FTIR library search was carried out to obtain information about the structure of organic substances in the solid state clove. For each component obtained as a result of GC-MS and FTIR analysis; health, food, cosmetic and pharmaceutical applications and their beneficial and toxic effects were examined. The results obtained from GC-MS were compared and interpreted with drug active ingredients. In the determination of trace elements, powdered cloves were carbon coated and subjected to macro and micro element screening in SEM-EDX as a preliminary study to provide information about its composition and morphology. The elements and compounds of the clove were examined by XRF. Quantitative analysis of Fe, Zn, Cu, Mn, Cr, Mo, Co, Cd, K, Ca, Mg, Na was performed on ICP - MS device. The components obtained as a result of analysis with GC – MS device are alpha farnesene, methyl-5-hepten-2-one, 2-caryophylene oxide, 2-nonanone, isoeugenol, linalool, beta-caryophylene, alpha-cube, benzaldehyde, ethylbenzoate, 9- octadecanoic acid is benzylalcohol, hepta-oxa-cyclohene, furfural, benzylbenzoate, furoxane, methyl salicylate, naphthalene, valensene, hexanoic acid and delta-3-carene. Quantitative analysis of the clove of Madagascar, with the ICP-MS device, calcium (5951 µg / Kg), magnesium (1801.2 µg / Kg), sodium (1447.8 µg / Kg), potassium (1659.6 µg / Kg) , chrome (113,13 µg / Kg), iron (1,743 µg / Kg), manganese (46,381 µg / Kg), cobalt (14,6 µg / Kg), copper (629.8 µg / Kg), zinc (334) , 4 µg / Kg), molybdenum (22.17 µg / Kg) and cadmium (14.79 µg / Kg). In cloves of Indonesia, calcium (5287.7 µg / Kg), magnesium (2108.2 µg / Kg), sodium (1432.2 µg / Kg), potassium (1622.8 µg / Kg), chromium (132.21 µg / Kg), iron (1,408 µg / Kg), manganese (43.52 µg / Kg), cobalt (16.83 µg / Kg), copper (581.8 µg / Kg), zinc (352.4 µg / Kg) , molybdenum (16.98 µg / Kg) and cadmium (15.41 µg / Kg). With the FTIR device, eugenol, anhydrous quinine, 1,2,4-trimethylbenzene, p-anisidine and ethanol components were detected. KEYWORDS : Clove, volatile component, GC-MS, ICP-MS, trace element, AES, IR, SEM-EDX