Türkiye'de kimyasal gübre pazarlaması ve Konya Merkez İlçe örneği
Marketing of chemical fertilizers in Türkiye and the case of central districts of Konya province
  1. Tez No: 58270
  2. Yazar: İBRAHİM ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE KİMYASAL GÜBRE PAZARLAMASI VE KONYA MERKEZ İLÇE ÖRNE?İ İbrahim ERGÜL Ankara Üniversitesi ; Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Turan GÜNEŞ 1997, Sayfa: 184 Jüri: Prof.Dr. Turan GÜNEŞ Bu araştırmanın amacı, Konya İli Merkez İlçe örneğinde Türkiye'de kimyasal gübre pazarlama yapısını, hizmetlerini ve tarım işletmelerinde kimyasal gübre kullanım durumunu ortaya koymaktır. Çeşitli istatistiklerden Türkiye gübre sektörünün makro seviyede ele alındığı araştırmada, mikro seviyede Konya Merkez İlçe'de yer alan gübre pazarlama kuruluşlarından tam sayım yoluyla elde edilen veriler analiz edilmiştir. Anket uygulanacak tarımsal işletme sayısı ise tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemiyle 25 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Merkez ilçe'de 14'ü özel, 2'si kooperatif ve 1'i kamu niteliğinde toplam 17 gübre pazarlama kuruluşu faaliyet halindedir. Kamu kuruluşu niteliğinde olan birim, özel gübre bayileri ve kooperatiflere gübre pazarlamaktadır. özel gübre bayilerinde 1995 yılı itibariyle ortalama kar marjı % 4,20 iken, kooperatif kuruluşlardan Konya Tarım Kredi Kooperatif i'nde % 2,85 ve Konya Pancar Ekicileri istihsal Kooperatifi'nde % 6,61 'dir. Araştırmada firmaların pazarlama hizmetlerinde aksayan yönler belirlenmiş ve üreticiler ile ilişkileri açıklanmıştır. incelenen tarım işletmelerinde birim alana gübre kullanımı 264,41 kg/ha ile oldukça yüksek olup, ürünler itibariyle bitki besin maddesi cinsinden gübre kullanımında özellikle azotun yöre için çeşitli araştırmalar tarafından önerilen miktarın çok üzerinde olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye Gübre Sanayii, Kimyasal Gübre Pazarlaması, Kimyasal Gübre Pazarlama Kuruluşları ve Pazarlama Hizmetleri, Gübre Pazarlamasında Kooperatifler, Gübre Kullanım Düzeyi, Konya ili.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis MARKETING OF CHEMICAL FERTILIZERS IN TÜRKİYE AND THE CASE OF CENTRAL DISTRICT OF KONYA PROVINCE İbrahim ERGÜL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Turan GÜNEŞ 1997, Page: 184 Jury : Prof. Dr. Turan GÜNEŞ Prcf. Dr. Kuri SHHSUZ.£s?o-£ *.. 3.3?..... Xs.ş öz1...Gli E£31L.. The aim of this study is to bring out the Turkish fertilizer marketing structure, marketing functions and farm usage conditions in the case of central district of Konya Province. In this study, Turkish Fertilizer Sector is taken up from different statistics at macro level. Data collected by surveys from the whole fertilizer marketing firms in Central District of Konya were analyzed at micro level. The number of farm survey samples is determined as 25 by stratified random sampling method. According to the research results, there are 17 numbers of active fertilizer marketing firms. 14 of them are private, 2 of them are co-operatives and 1 of them is public firm. The public firm generally markets fertilizer to private firms and co-operatives. The profit margins in the year 1995 are 4,20 % in private firms, 2,85 % in Konya Agricultural Credit Co-operative and 6,61 % in Konya Sugar Beet Growers Production Co-operative. The problems confronted in performing marketing functions of the firms is determined. It is explained as the relations between marketing firms and farmers. In the farms the fertilizer usage is found as 264,41 kg per hectar. It is determined that nitrogen level is particularly higher in the region than the proposed quantity given in different researches for this region by considering the fertilizer usage level as plant nutrition material per product. KEY WORDS: Turkish Fertilizer Industry, Marketing of Chemical Fertilizer, Chemical Fertilizer Marketing Organisations and Marketing Functions, Cooperatives in Fertilizer Marketing, Fertilizer Usage Level, Konya Province.