Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleri ile tarım ürünleri dış ticareti ve geliştirme olanakları üzerine bir araştırma
- Tez No: 58269
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'NİN ORTA DO?U ÜLKELERİ İLE TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARETİ VE GELİŞTİRME OLANAKLARI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA BANU NURAN AYNUR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayhan Tufan 1997, Sayfa :99 Jüri : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Ahmet ŞAHİNÖZ Bu araştırmada ülkemizin, Orta Doğu ülkeleri ile olan dış ticareti içerisinde tarım ürünleri dış ticareti incelenerek; mevcut durum, aksayan yönler, olası ticari potansiyeller belirlenerek alınması gerekli önlemler ve izlenecek dış ticaret politikaları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi 1980-1995 yılları arasında ortalama 27.406,57 milyon dolar ve bu değer içinde Orta Doğu ülkelerinin payı 4.583,16 milyon dolar ile %16,72 dir. 1980-1995 yılları arasında Türkiye'nin toplam dış ticaret hacmi içerisinde Orta Doğu ülkelerine yapılan tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünleri dış ticaretinin payı 822,83 milyon dolar ile %3,02'dir. incelenen dönemde, Orta Doğu ülkelerine yapılan tarım ve tarıma dayalı ürünler dış satım değerlerine bakıldığında en önemli paya Orta Doğu ülkelerinden Suudi Arabistan sahip olmuştur. Onu sırası ile, Irak, iran, Suriye, Lübnan, Ürdün, israil, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri izlemiştir. Orta Doğu ülkeleri içerisinde en fazla ticari ilişkide bulunduğumuz ülkeler; Suudi Arabistan, iran, Suriye ve Irak'tır. Tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünleri dış alımı bakımından en fazla ilişkide bulunduğumuz Orta Doğu ülkeleri; Suriye, iran, israil, Suudi Arabistan ve Ürdün'dir. Orta Doğu ülkeleri ile tarım ürünleri dış ticareti açısından karşılaşılan en önemli sorunlar; kalite ürünlerin uygun fiyat ve ödeme koşulları ile pazara sunulamaması, ülkemize ait ürünlerin dış satımlarının arttırılabilmesi için gerekli ürün tanıtımlarının yapılamamasıdır. Bu sorunların azaltılabilmesi için, Türkiye'nin mevcut dış ticaret potansiyelini geliştirerek bunun için gerekli önlemleri alması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Dış ticaret, dış alım, dış satım, dış ticaret dengesi, dış ticaret açığı, kota, ortak tarım politikası, liberasyon, dış ticaret hacmi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE TURKEY'S AGRICULTURAL PRODUCTS FOREIGN TRADE WITH THE MIDDLE EAST COUNTRIES AND ITS MEANS OF DEVELOPING BANU NURAN AYNUR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Advisor: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1997,page:99 Jury : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Prof. Dr. Ömer Faruk YALÇIN Prof. Dr. Ahmet ŞAHlNÖZ In this research, the business other than the agricultural pjoducts in foreign trade of this country with the Middle East countries will be examined and the current status, limping aspects and probable business potential will be determined to suggest the required measures and the nature of the foreign trade policies that will have to be implemented. The total foreign trade volume of Turkey was in the average 27,406.57 million dollars during the years in the period 1980-1995 and within the volue, the share of Middle East contries was 4.583.16 million dollars representine 16.72 %. During the 1980-1995 period, within the total foreign trade volume of Turkey, the agricultural and agricultural based industrial products forming subject of foreign trade with the Middle East countries was 822.83 million dollars and 3.02%. During the period examined, when the foreign sale values of agricultural and agriculture based products sold to Middle East countries are looked into, it can be seen that the Saudi Arabia has the most significant share as one of the Middle East countries. After this country Iraq, Iran, Syria, Lebanon, Jordan, Israel, Kuwait and United Arab Emirates followed it. Within the Middle East countries, the countries with which we enter into business relations mostly, there are the Saudi Arabia, Iran, Syria and Iraq. Within the Middle East countries, the countries with which we enter into business relations mostly, with respect to foreign procurement of agricultural and agriculture based products there are the Syria, Iran, Israel, Saudi Arabia and Jordan. The most important problems faced in field of foreign trade of agricultural pdoducts with the Middle East countries are the inability to supply the market with quality products and suitable price and payment terms, lack of requried product promotion for increasing the foreign sales of products belonging to this nation. To decrease these problems, the existing foreign trade potential of Turkey must be improved and required measures has to be taken. KEY WORDS. Foreign trade, foreign procurement, foreign sales, foreign trade balance, foreign trade deficit, quota, joint agricultural policy, liberation, foreign trade volume.