Ankara İli, Akyurt İlçesi Çınar Köyünde yaşayan ailelerin sosyo-ekonomik yapısı üzerine bir araştırma
- Tez No: 58271
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA İLİ, AKYURT İLÇESİ ÇINAR KÖYÜNDE YAŞAYAN AİLELERİN SOS YO-EKONOMİK YAPISI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Songül PEKUZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK 1997, Sayfa :.JJ30B88& Dr. Nurettin Yıldırak.TÇof.Dr. Gülcan ERAKTAN Prof. Dr. Mustafa SOYSAL. Bu araştırma Ankara Üi, Akyurt ilçesi Çınar köyünde yürütülmüştür. Araştırmada, Çınar köyünde yaşayan ailelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede kırsal ailenin çok çeşitli sosyo ekonomik gelişmeler karşısında uğradığı değişiklikler belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: Çınar köyünde ailelerin %36.25'i“çekirdek aile”, %6.25'i“geniş aile”, %20'si“büyük aile”, %10'u“artık aile”, %27.5'i ise“kan-koca”ailesidir. İncelenen ailelerde ortalama birey sayısı 4.2 olup, Türkiye ortalamasının (5.5) altındadır. Kadın ve erkeklerin eğitim düzeylerinde oldukça farklılık göriilmüştür. Köydeki kadınların %21'i, erkeklerin ise %4'ü okuma-yazma bilmemektedir.Köy nüfusunun %50.6'sı erkek, %49.4'ü kadındır. Köyde genellikle evlenme şekli görücü usulü ile olmaktadır. Kadınların %91'i görücü usulü ile, %9'u anlaşarak evlenmişlerdir. Evli çiftlerin %18.7'si akraba evliliği yapmıştır. Çok eşli evliliklere rasHanmamıştır. Bütün evli çiftlerin hem dini, hem de resmi nikahı vardır. Ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 20.6, kadınlarda 17'dir. Ailelerin %70'i köyün yerlisi iken, %30'u başka yerleşim yerinden köye göç etmişlerdir. Köy halkı sağlık konusunda en fazla (%88) Ankara'daki sağlık kuruluşlarım tercih etmektedirler. Köy nüfusunun %82' sinin kendi veya aileden birinin sosyal güvenlik kurumuna üyeliğinden yararlanması söz konusudur. Köyde asıl işi çiftçilik olan aile başkanlarının oram %26.3'tür. Tanmdışı işlerde çahşanlann oram ise, ana ve yan meslek olarak tanım seçenlerden daha yüksektir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal Yapı, tarımsal yapı, sosyo-kültürel yapı, ekonomik yapı, kırsal yapı, kırsal aile, sosyal değişme, boş zaman, tutum ve değer yargılan
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis A Research on Socio-Economic Structure of Families Live in Çınar Village of Akyurt District of Ankara Provience Songül Pekuz Ankara Universitiy Graduate Schopi of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK 1997, Page : - Jury: Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. Gülcan ERAKIA1T Prof.Droilustafa SOYSAL This researd*was carried out in Çınar“Village of Akyurt District of Ankara Provience. The aim of this research -was investigate socio-cultural and economic structure of families lived in Çınar village. It was tried to determine differences of rural families against different socio-economic developments. The findings of this research can be summarized as follows: In the analyses 36.25% of families was ”nuclear family“, 6.25% was ”large family“, %20 was ”big family“, 10% was ”patriarchal family“ and 27.5% was ”husband - wife family" The average family size was found as 4.2 and was lower than Turkey's average. There was differences between male and female education level. 21% of female and 4% of male were illiterate. 50.6% of village population was male, 49.4% was femela. In the village the way of marriage is forced marriage. 91% of women married by forced marriage and 9% of them married bay loving. 18.7% of married couples made relation marriage. There was now polygamy. The marrying age was 20 for male and 17 for female. 70% of families was indigenous in the village and 30% of families migrated to village from other villages. The families prefer health organizationgin Ankara (88%). 82% of village. population made use of social security of themselves or one of the other family members. TheIV percentage of heads of the family whose, real job was farmer was 26.3%. The percentage of person who works in nonagricultur al area was higher than agricultural area. KEY WORDS: Social Structure, agricultural structure, socio-cultural structure, economic structure, rural structure, rural family, social change, free time, manners and appranisals.