Türkiye'de tüketicilerin gıda israfını engellemeye yönelik tutumlarının analizi ve mobil uygulama tasarımı
Analyze of consumer attitudes related preventig food waste in Turkey and mobile application designing
- Tez No: 582716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE OYA ÇETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İhtiyaçtan fazla üretilen, tedarik edilen veya tedarik zincirinin herhangi bir aşamasında tüketim dışı kalan yiyecekler gıda israfı olarak tanımlamaktadır. Bu israfın azaltımına yönelik girişimler gerek dünya gerekse ülkemiz düzeyinde yapılmakta olup israfın giderilmesi zorunluluk halini almıştır. Bu çalışmada, halen tüketilebilir durumda olan gıda ürünlerinin israfını önlemek amacıyla aşağıdaki çalışmalar yapılmıştır; • Gıda tedarikçilerine, tüketici davranışlarıyla ilgili analiz verisinin sağlanması • Tüketicilerin ve gıda tedarikçilerinin kullanabileceği mobil uygulama tasarımı ve kodlaması Çalışmada, gıda israf noktası olarak gıda tedarikçileri olan restoran, kafe, market ve süpermarketler seçilmiştir. Tüketici davranışlarını ölçmek adına, anket metoduyla çalışmaya veri tabanı oluşturulmuştur. Anket soruları, perakende sektöründe çalışan bir uzmanın, tüketici yönelimi kriteri olarak belirlediği parametreleri israf noktalarında ölçecek şekilde hazırlanmıştır. Elde edilen veriler, belirlenen hipotezler uyarınca SPSS programı ile analiz edilmiştir. Uzmanın tüketici yönelimi kriteri olarak belirlediği yukarıda detayı verilen 4 parametre, 3 alternatif ile birlikte anket yanıtlarının tutarlılığını tespit etmek amacıyla AHP yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir.Her iki analizin ortak sonuçları, literatür bilgileri de dikkate alınarak mobil uygulama tasarımında kullanılabilecek anlamlı veriler haline dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Foods produced or supplied more than need, evaluated as out ouf supply chain in any process are referred to food waste. While attempts aimed to decrase that waste are already occurred both in Turkey and World, it is obligated to resolve waste problem. In this study, following studies has done in order to prevent food materials which are still appropriate for consuming; • Providing analytical consults about consumer behaviour to food supplier • Designin and coding mobile application which can be used by both consumers and suppliers together In the master thesis restaurants, cafes, markets and supermarkets which are food supplier were chosen as waste point. Database was formed using a survey due to measure consumer behaviour. Survey questions prepared as measuring consumer orientation in the waste points such as awareness of waste revention, price, freshness and gaining money. These parameters are decided by an expert whom has been working in food retail sector for 9 years. Data gathered was analyzed by using SPSS program according to hypothesis defined. 4 parameters explained above defined by an expert as consumer orientation analyzed using AHP method also therefore validation of survey results. Results were used desingning mobile application considering literature knowledge also.