Yozgat İli Yerköy İlçesinde yetiştirilen yem bitkilerinin işletmede kullanımı ve pazara arz durumu üzerine bir araştırma
- Tez No: 58276
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YOZGAT İLİ YERKÖY İLÇESİ TARTM İŞLETMELERİNDE ÜRETİLEN YEM BİTKİLERİNİN İŞLETMEDE KULLANIMI VE PAZARA ARZ DURUMLARI Nil YUCESOY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Sayfa: 74 Jüri:.Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Taner KTRAL Prof. Dr. Erkan REHBER Bu araştırma Yozgat ili, Yerköy ilçesi tarım işletmelerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı, incelenen işletmelerde üretilen yem bitkilerinin işletmede kullanım miktarları ve pazara arz edilen miktarlarını saptamak ve bu işletmelerde üretilen yem bitkilerinin maliyetlerini ortaya koymaktır. Araştırma yöresinde, yem bitkisi olarak buğday, arpa, mısır, fiğ ve yonca yetiştirilmekte, hayvancılıkta ise süt sığırcılığı, sığır besiciliği ve koyunculuk yapılmaktadır İlçenin toplam arazi varlığı 128 000 hektar olup bunun % 77.75 'i tarla arazisidir. Çayır mera arazisi ise toplam arazi varlığının %7.81'ini teşkil etmektedir Araştırmaya konu olan işletmelerde toplam nüfusun %53.18'i erkek, %48.82'si kadındır. İşletmelerde genellikle aile işgücünden yararlanılmakta olup işletme başına 3.69Erkek İşgücü Birimi düşmektedir. Ayrıca işletmelerdeki nüfusun % 95.46'sı okuma yazma bilmektedir. Ortalama olarak işletme arazisinin %91.95'i mülk arazi, %4.43'ü ortağa tutulan arazi ve %3.62'si kiraya tutulan arazidir. İşletmelerde işletme başına düşen sığır sayısı 3.95, koyun 30.56, keçi 0,36 iken buzağı randımanı %83.18, kuzu randımanı %81 olarak tespit edilmiştir. İncelenen işletmelerin tamamında yem rasyonunda hayvanlara kuru çayır otu, arpa, saman kullanılmakta olup % 80'inde kuru yonca otu ve fiğ otu, % 5'inde ise ayçiçeği tohumu küspesi ve mısır silajı verilmektedir. İşletmede üretilen ürünlerden ; buğdayın %52'si, arpanın %62.58'i, mısırın %42.43'ü, yoncanın % 23.73'ü pazara arz edilmekte olup fiğin tamamı işletmede kullanılmaktadır. İncelenen işletmelerde üretilen yem bitkilerinin birim üretim maliyetleri; buğday suluda 9282.99 TL, kuruda 11 392.73 TL iken, arpa suluda 9670.85 TL,, kuruda 11 953.01 TL, mısır 14 871.34 TL, yonca kuru otunun 11 413.28 TL ve fiğ 12 335.52 TL olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Aile İşgücü,Erkek İşgücü Birimi, Yem Rasyonu, Pazara Arz, Birim Ürün Maliyeti
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE UTILIZATION,CONSUMPTION AND MARKET SUPPLY OF THE FODDER CROPS WHICH ARE PRODUCED ON THE FARMS OF YERKÖY DISTRICT OF YOZGAT Nil YUCESOY Ankara Univesity Graduate School of Natural Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Page: 74 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERKUŞ Prof. Dr. Taner KTRAL Prof. Dr. Erkan REHBER This research was conducted on farms in Yerköy District. The aim of the research is to identify the amount of the fodder crops which are produced and being used on farms, find out its market supply and put forward the cost of these fodder crops. In general terms, at areas which wheat, barley, maize, cow vetches and alfalfa are planted as fodder crops and nourishing is made by having cattle, sheep where the irrigated agricultere is established. The total property of the town is 128 000 hectares and 77.75 % of this is an arable field. The pasture field is 7.81% of total land. At farms where the researdh has been taken place, 53.18 % of total population is man, 48.82 % is women. In general, family labor force is being prefered and 3.69 men labor force unit is used at each farms. Also 95.46% farm population is literate. 91.95% of the total farm land is privately owned, 4.43% is under share croping and 3.62& is rented in. The total amount of catties on each farms is 3.95, sheep is 30.56 and goat is 0.36. However the the yield of calf rised to 83.18% and the lamp yield rised to 81%.In these searched farms dried pasture grass, barley and straw are used for fodder ration in which 80 % is dried lucerne grass and vetchling grass, and 5% is oil cake of sun flower seed and corn straw 52 % of wheat, 62.58 % of barley and 42.43 % of maize and 23.73 % of alfalfa which are produced on farms are supplied market and all of vetchling is used on farms. The costs of fodder crops per unit is established as TL 9282.99 for wheat ( irrigated) TL 11 392.73 for wheat (dry), TL 9670.85 for barley( irrigated), TL 11 953.01 for barley( dry), TL 14 871.34 for maize, TL 11 413.28 for dry alfalfa, TL 12 335.52 for vetchling, KEY WORDS: Family labor force, man labor force, Bait Ration, Market Supply, Cost of Production Per Unit