Türkiye'de tarım sektörünün desteklenmesinde T.C. Merkez bankasının rolü
- Tez No: 58277
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE TARTM SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİNDE T.C. MERKEZ BANKASTNTN ROLÜ V.Cem TAŞBAŞLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Suat AKSOY 1997, Sayfa : 116 Jüri: Prof. Dr. Suat AKSOY ' Prof. Dr. Cemal TALU? Prof. Dr. Oğuz YURDAKUL Bu çalışmada, Türkiye'de T.C. Merkez Bankası'nın genel ekonomi politikalarının belirlenmesindeki rolü ve öneminden yola çıkılarak; T.C. Merkez Bankasının taran politikalarına dolaylı ya da doğrudan etkisi, politikaların uygulanma mekanizmasındaki yeri ve aktivitesi, Merkez Bankaları işleyiş mekanizması çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmada; literatür çalışması sonucu ortaya çıkan bilgiler ışığında; T.C. Merkez Bankası ile tarım kuruluşları, tarımın desteklenmesinde yer alan kurum ve kuruluşlarla tarım politikalarının belirlendiği kuruluşlar arasındaki ilişkiler Merkez Bankası nezdindeki fonlardan yapılan destekleme öne çıkarılarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda; T.C. Merkez Bankası'nın tarımın desteklenmesinde en büyük yere sahip olan T.C. Ziraat Bankası'na kredi kullandırma, resmi mevduat açma vb. birebir ilişkisi olduğu gibi T.C. Ziraat Bankası aracılığıyla diğer kurum ve kuruluşlara da kredi sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca T.C. Merkez Bankası'nın T.M.O, T. Şeker Fabrikaları A.Ş., gibi kuruluşlara da kredi kullandırdığı saptanmıştır. Yine, tarım sübvansiyonu için kullanılan fonların da hesaplarının T.C. Merkez Bankasında tutulduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Merkez Bankası, Tarımsal Destekleme, Kredi, Fon, Reeskont, KİT, Destekleme Fiyat İstikrar Fonu, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu, Geliştirme ve Destekleme Fonu.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT M.Sc. Thesis THE ROLE OF CENTRAL BANK IN SUPPORTING OF THE AGRICULTURAL SECTOR IN TURKEY V.Cem TAŞBAŞLI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Suat AKSOY 1997, Page : 116 Jury : Prof. Dr. Suat AKSOY...' Prof.Dr.Cemal TALU? In this study, referring to the importance and the role o*“ ^ ' ' ”ank of Turkey in determining the general economic policies, the indirect and direc * f Central Bank to agricultural policies, have taken into account within the frame worls oc ral Bank policy. In the study, the primary objective is to evaluate the ı n i between Central Bank of Turkey and the organizations and institutions which take j p in the agricultural o sector of Turkey and the research especially has been focused at the fu »j which has accounts in Central Bank. The result of the study has showed that Central Bank of Turkey has very strict relationship with T.C.Ziraat Bankası (Agricultural Bank), which has the main role in supporting he agricultural sector, by means of crediting and depositing. In addition, The Central Bank of Turkey extends credits to SEEs in the agricultural sector. Moreover,certain funds are utilized by The Central Bank of Turkey to provide support for the agricultural sector. KEY WORDS : Central Bank, Agricultural Support, Credit, Fund, Rediscount, SEE, Support and Price Stabilization Fund, Resource Utilization Support Fund, Promotion and Support Fund