Computational study of gas turbine blade leading edge internal cooling using efficient heat transfer surfaces
Verimli ısı aktarım yüzeyleri kullanarak gaz türbini kanadının hücum kenarının iç soğutmasının hesaplamalı çalışması
  1. Tez No: 582767
  2. Yazar: CELAL NAZLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT YILMAZ, DOÇ. DR. AZİZE AKÇAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gaz türbin kanatları, çok yüksek ısıl ve merkezkaç kuvvetlere maruz kalmalarından dolayı, daha çok güç çıkışı ve performans elde etme kapsamında günümüzde üzerinde en çok durulan araştırma konularından biridir. Bu sayısal çalışmada bir gaz türbininin iç soğutma pasajı olarak modellenen bir üçgen kanalın yüzeylerine yerleştirilen 3-boyutlu kanatçıklar çevresinde meydana gelen akım ve ısıl alan etkileri ayrıntılı bir şekilde araştırışmış, en iyi kanatçık tipi, bu kanatçıklar arasında akım yönündeki en iyi uzaklık, ve kanatçıklar ile kanal tabanı arasındaki akıma dik yöndeki en iyi uzaklık parametreleri, optimum ısıl ve hidrolik performansın elde edilmesi kapsamında belirlenmiştir. Araştırılan kanatçık tipleri kanal içerisine CFU-CFU, CFD-CFD, CFU-CFD ve CFD-CFU olarak isimlendirilen değişik konfigürasyonlarda periyodik olarak yerleştirilmiştir. Araştırma, Reynolds sayısının 20,000, giriş ve yüzey sıcaklıklarının sırasıyla 20°C ve 1760°C ve dönme sayısının 0.488 değerleri için gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak en iyi soğutma performansının; CFD-CFU tipi kanatçık ile, kanatçıklar arasındaki akım yönündeki uzaklığın kanatçık boyunun yarısı olması durumunda ve kanatçıklar ile kanalın tabanı arasındaki akıma dik yöndeki mesafenin CFD tipi kanatçık için kanatçık uzunluğunun 0.0222 katı, CFU tipi kanatçık için kanatçık uzunluğunun 0.22 katı koşullarında sağlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gas turbine blades are one of the most critical components due to their exposure to high thermal and centrifugal loads. Today studies in this field are concentrated on the improvement of gas turbine performances in terms of higher power output. In the present numerical study, flow and heat transfer characteristics of 3-D triangular vortex generators (VGs) located in a triangular duct representing internal cooling channel of a gas turbine blade are investigated deeply to find the best VG type and the best streamwise and spanwise distances between the VGs and the duct base in the context of thermal and hydrodynamic properties. The investigated VG types are periodically located inside the triangular duct in either smooth or in alternating directions and they are oriented as CFU-CFU, CFD-CFD, CFU-CFD and CFD-CFU configurations. The flow Reynolds number is fixed to 20,000, and inlet and wall temperatures are fixed to 20°C and 1760°C, respectively. The rotation number is 0.488. According to the present numerical results, it is found that the best cooling performance for the leading edge of the gas turbine blades is obtained for the CFD-CFU configuration and for the streamwise distance between the VGs is equal to the 0.5 times to the VG length and the best spanwise distance between the VGs and the duct base is equal to 0.0222 and0.222 times the VG length, for the CFD and CFU configurations, respectively.