MÖ 3. ve 2. binyıl Kuzey Suriye'de kentleşme süreci
The urbanization process in North Syrian in the 3. and 2. millenium B.C.
  1. Tez No: 582768
  2. Yazar: NAGİHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kent ve kentleşme tanımı üzerine birçok bilim insanı tarafından farklı fikirler öne sürülmüştür. Tarihte ilk kentlerin MÖ 4. binyılda Güney Mezopotamya'da doğduğu birçok araştırmacı tarafından kabul edilmiştir. Güney Mezopotamya kökenli kültürün kuzeye yayılımı da Uruk yayılımı olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde güney karakterli özellikler kuzeyde de görülmeye başlamıştır. Bu yayılım dünyadaki ilk kolonizasyon hareketi olarak da bilinmektedir. Özellikle MÖ 4. binyılın sonu MÖ 3. binyılın başlarında Kuzey Suriye Bölgesinde Güney karakterli kentsel özellik gösteren yerleşim yerlerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu çalışmada MÖ 3. ve 2. binyılda Kuzey Suriye'de kentsel özellik gösteren yerleşim yerleri ayrıntılı olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Many scientists have put forward different ideas on the definition of city and urbanization. İt was accepted by many researchers that the first in history were born in Southern Mesopotamia in the 4th millennium BC. The spread of the culture of South Mesopotamian origin to the north is called the Uruk extension. During this period, the characteristics of the south began to be seen in the north. This spread is also known as the first colonization movement in the world. Especially in the end of the 4th millennium BC and the beginning of the third millennium BC, it is seen that the settlements with southern characteristics have emerged in the Northern Syria Region. In this study, urban settlements in Northern Syria in the 3rd and 2nd millennium BC will be examined in detail.