Gastroözofageal reflü hastalığı olgularında proton pompası inhibitörü tedavisi öncesi ve sonrasında, 24 saatlik ph-impedans monitorizasyonunun manuel ve otomatik analizlerinin karşılaştırılması
The comparison of 24 hour ph-impedance monitorization of manual and automatic analyzes in patients with gastroesophageal reflux desease off and on proton pump inhibitor theraphy
- Tez No: 582850
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
24 saatlik intraözofageal ambulatuar impedans-pHmetre; gastroözofageal reflü hastalığında önemli bir tanısal araçtır. Birçok araştırmacı manuel analiz uzun zaman aldığı için otomatik analiz ile tanıya ulaşmaktadır. Bu çalışmada, hastaların PPİ tedavisi öncesinde ve sonrasında ÇKİİ-pH tetkiki ile yapılan otomatik ve manuel analizleri arasında reflü sayıları (asit-non asit-zayıf asit), reflü olan metaryalin içeriği (sıvı-miks), bolus temizlenme zamanları, LES≥15 cm reflü sayıları karşılaştırılmış ve anlamlı fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Ayrıca PPİ tedavisi öncesi ve sonrası hastalarda ayrı ayrı manuel ve otomatik analizlerin etkinlikleri belirlenmiştir. Bu da bize klinik pratikte PPİ öncesi ve sonrası hastalarda manuel analizin gerekli olup olmadığını öngörmemize yardımcı olmuş, kısacası on/off PPİ ile ölçüm yapılan hastalarda klinik pratikte rutin olarak yapılan otomatik analizlerin manuel bir vizüalizasyon ihtiyacının olup olmadığı anlaşılmıştır. Bildiğimiz kadarı ile uluslararası literatürde buna benzer bir çalışma sadece daha önce PPİ tedavisi altında veya PPİ tedavisi altında olmayan farklı hastaların sonuçları ile yapılmıştır. Aynı hastalarda PPİ tedavisi öncesi ve sonrasında buna benzer bir çalışma literatürde yoktur. Ayrıca; manuel analizlerde PPİ tedavisi öncesinde ve sonrasında hastaların PPİ yanıt oranları karşılaştırılmış ve tedavi sonrası reflü, asit reflü, zayıf asit reflü ve LES≥15 cm reflü sayılarındaki değişim ile tedavi yanıtı arasında anlamlı ilişki olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışmamızın yan sonuçlarından birisi olan PPİ etkinliğini değerlendiren çalışmalar bulunmasına karşın eş zamanlı intragastrik ve intraözofageal ölçüm ile yapılmış etkililik çalışması da azdır. Çalışmamızda çeşitli parametreler kullanılarak on-off PPİ hastalarda manuel ve otomatik analizlerin uyumuna bakılmış, on-off PPİ toplam hastalarda yine manuel otomatik analizlerde Blant Altman grafikleri kullanılmıştır. Nonparametrik Brunner - Langer model ile off ve on ppi tedavisi etkisi, manuel ve otomatik analizlerin etkisi ve bu faktörlerin etkileşimi bakılmış, göreli etkileşim grafikleriyle de veriler desteklenmiştir. Bu verilere cinsiyet değişkeni de eklenmiş ancak anlamlı etkileşim saptanmamıştır. Ayrıca manuel analizlerde, nonparametrik Brunner - Langer model ile PPİ yanıtlı ve yanıtsız gruptaki değişkenler ile PPİ tedavisi öncesi ve sonrası değişkenlerin etkileşimi bakılmıştır. Bu veriler göreli etkileşim grafikleri ile desteklenmiştir. Elde edilen veriler ışığında; günlük pratikte otomatik olarak yapılan çok kanallı intraözofageal impedans pHmetri analizleri; atipik reflü semptomları dominant olan hastalarda (ekstraözofageal bulguları olan hastalar), semptomdan bağımsız olarak zayıf asit reflü dominant reflüsü olan hastalarda ve görece reflü sayısı fazla olan hastalarda manuel olarak da analiz edilmelidir. Bu şekilde analizlerde yanlış tanıyı önlemek mümkün olabilir. Ayrıca asit reflü sayısı baskın olan hastalarda otomatik analizlere güvenilebilir. Proton pompası inhibitörü tedavisine yanıtın değerlendirilmesinde; tedavi yanıtı olan ve olmayan hastalarda reflü sayısı, asit reflü sayısı ve LES≥15 cm reflü sayılarının benzer oranda düştüğü; zayıf asit reflü sayısının ise tedavi yanıtı olan hastalarda daha yüksek oranda arttığı akılda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
24-hour intraosophageal ambulatory impedance-pH meter; is an important diagnostic tool in gastroesophageal reflux disease. Many researchers reach a diagnosis with automatic analysis because manual analysis takes a long time. In this study, number of reflux events (acid-non acid-weak acid), reflux contents (liquid-mix), bolus clearance times, LES ≥ 15 cm reflux events were compared and assessed whether there was a significant difference. In addition, the activities of manual and automatic analyzes were determined separately for patients before and after PPI treatment. This has helped us to predict whether manual analysis is necessary in pre- and post-PPI patients in clinical practice. To the best of our knowledge, a similar study in the international literature has only been done with the results of different patients who were previously under PPI treatment or not undergoing PPI treatment. A similar study is not in the literature before and after PPI treatment in the same patients. Also; PPI response rates of patients were compared before and after PPI treatment in manual analyzes and it was assessed whether there was a significant relationship between treatment response and changes in reflux, acid reflux, weakly acid reflux, and LES ≥ 15 cm reflux events after treatment. In our study, on-off PPI patients were analysed in harmony with manual and automatic analyzes using various parameters and Blant Altman graphs were used in manual automatic analysis in on-off PPI patients. The nonparametric Brunner - Langer model was also supported by the effects of off and on PPI treatment, the effect of manual and automated analyzes, and the interaction of these factors with relative interaction graphs. Gender variables have also been added to these data, but no significant interaction has been detected. In addition, in the manual analyzes, the interaction between the nonparametric Brunner - Langer model and the variables in the PPI - responsive and unresponsive group and the variables before and after the PPI treatment were examined. These data are supported by relative interaction graphs. In the obtained data light; in patients who have atypical reflux symptoms (patients with extra-esophageal findings), patients with weakly acid reflux dominant reflux, and patients with relatively high reflux events should be analyzed manually. In this way it may be possible to avoid misdiagnosis in analyzes. In addition, automated assays can be relied on in patients with predominantly acidic reflux. In assessing response to proton pump inhibitor treatment; number of reflux, number of acid reflux and LES ≥ 15 cm reflux events in patients with and without treatment response dropped in a similar manner; it should be kept in mind that the number of weakly acidic reflux events increases more in patients with treatment response.