Sanat ve bilim etkileşiminde; Bio-sanat
In the interaction of art and science; Biioart
- Tez No: 582851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ALPER AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tezde, bilim ve sanatın tarih boyunca birbiriyle olan etkileşimi, sanatın bilime ve bilimin de sanat üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışma, bilim ve sanat arasındaki etkileşimi merkeze alarak doğa ve sanat arasındaki ilişkiyi üretilen sanat çalışmaları ve değişen sanat anlayışı üzerinden incelenmiştir. Sanat ve bilimin ekseninde teknolojinin de gelişimi ile farklı alanların birlikteliği disiplinler arası çalışmaları mümkün kılmıştır. Tarih boyunca sanat, birçok yeniliklerden, buluşlardan, savaş ve bunların toplum üzerindeki etkilerinden beslenmiştir. Bilim alanındaki gelişmeler, birçok sanat hareketine yeni fikirler ve çalışma alanları kazandırmıştır. Bilim ve sanat tarih boyunca hep yakın ilişki içerisinde olmuştur. Tarihi veriler incelendiğinde, bilim insanları sanatla ilgilenmişlerdir ve bazı sanatçılar da bilim insanı olarak anılmıştır. Leonardo Da Vinci bilim ve sanatta hümanist yaklaşımlarla gelişim ve değişimlerin hızla yaşandığı Rönesans döneminde yaşamış bir sanat adamıdır. Bu çalışma içerisinde sanatçının, sanat hayatı boyunca üretmiş olduğu çalışmalar incelenmiştir. Sanatçı, bilim ve sanatı kendi sanat anlayışı ile yapmış olduğu eserleri, hem sanat hem de bilim dünyasına ışık tutmuştur. Bilim ve sanatın birlikteliğiyle disiplinler arası çalışmaların yapılabileceğini Leonardo, tarihte bizlere ilk gösteren kişidir. 20.yüzyılda sanatın çeşitli dallarında teknik gelişmeler, bilimle olan yakın ilişkisi sonucunda gerçekleşmiştir. Doğa, bilim ve sanatın tarihsel süreçteki gelişimi, birbirleriyle olan iletişimi, dijital çağın başlamasıyla sanata olan etkisi, gelişmiş ve gelişmekte olan Yeni Medya sanatı olarak Bio sanatın, görsel ifadesine yansıması araştırılmıştır. Yeni Medya sanatı, günlük yaşamı, alışkanlıkları, algı anlayışlarını değiştirmiş ve sanat alanında yeni oluşumlara yol açmıştır. Bio sanat mikrobiyolojinin gelişimiyle canlı dokular, yaşayan organizmalar ve bakteriler yardımıyla oluşturulan yeni bir sanat alanıdır. Bio sanat, sanatın bilim alanına dahil olduğu teknoloji aracılığıyla biyolojik organizmaların sanatın nesnesine dönüşümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada sanat ve bilim arasındaki ilişkilerin ve etkileşimlerinin belirli bir kavramsal çerçevede incelenmiş olup Yeni Medya sanatı kapsamında, bilimin sanata dönüşümü olarak yaşayan organizmalarla üretilen Bio sanatın incelendiği, nitel bir yöntemle oluşturulmuştur. Key Worlds: Mikroorganizma, Bakteri, Yeni Medya Sanatı, Bio Sanat, Mikrobiyal Sanat.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction of science and art with each other and the effects of art on science and science are discussed. The relationship between art and nature has been studied by means of art works and changing art understanding by taking the interaction between science and art. The development of technology in the axis of art and science as well as the co-existence of different fields made interdisciplinary studies possible. Throughout history, art has been fueled by many innovations, inventions, war and their impact on society. Developments in the field of science have brought new ideas and workspace to many art movements. Science and art have always been in close relationship throughout history. When historical data were analyzed, scientists were interested in art and some artists were called scientists. Leonardo Da Vinci is an art man who lived in Renaissance period with rapid development and changes with humanist approaches in science and art. In this study, the works that the artist produced during the art life were examined. His works of art, science and art, which are his own understanding of art, shed light on both the art and science world. Leonardo is the first person to show us in history, that interdisciplinary studies can be done with the collaboration of science and art. In the twentieth century, technical developments in various branches of art were realized as a result of its close relationship with science. The development of nature, science and art in the historical process, the communication with each other, the effect of art on the beginning of the digital age, the reflection of Bio art to its visual expression as an emerging and developing New Media art has been investigated. New media art has changed daily life, habits, perceptions of perception and led to new formations in the field of art. Bio art is a new art field created with the help of living tissues, living organisms and bacteria with the development of microbiology. Bio art is the transformation of biological organisms into the object of art through the technology in which art is included in the field of science. In this study, the relations and interactions between art and science have been examined in a certain conceptual framework and within the context of New Media art, it has been formed by a qualitative method that examines the bio art produced by the organisms living as art transformation of science. Key Worlds:, Microorganism, Bacteria, New Media Art, BioArt, MicrobialArt