20. yüzyıl dijital devrimi ile elektronik ve bilgisayar müziği
Digital revolution of the 20th century, electronic andcomputer music
- Tez No: 582849
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya, 18. ve 19. Yüzyıllar arasında Avrupa'da gerçekleştirilen yeni buluşlar sayesinde Sanayi Devrimini gerçekleştirmiş olarak 20. Yüzyıla adım atmıştır. Yeni yüzyıla, gerçekleştirilen bu devrimlerin aydınlığıyla girilmesi, köklü değişimlerin yaşanmasında belirleyici olmuştur. Bilim ve teknik üzerinde yoğun araştırma ve çabaların bir sonucu olarak çeşitli endüstriyel gelişmelerde dikkat çekici değişkenlikler söz konusudur. Teknolojide yaşanan değişim ve dönüşümlerin tamamı ancak insanın hayal gücünün sınırsızlığıyla sınırlanabilmiştir. İnsanoğlunun düşleyebildiği her şeyi gerçekleştirebilme adına attığı adımlar sayesinde, günümüzde yaşamımızı kolay kılabilecek en temel ihtiyaçların tanımları da değişmiştir. Yeni teknolojinin gelişim sürecinin başlangıcında yer alan ilk adım analog olarak kullandığımız kablolu telefonlar için atılmışken, dijitalleşme sürecinin çıkış kaynağı olmasının karşılığını, günümüz teknolojisinin etkisi ile evrim geçirerek artık birer cep telefonu olmanın yanında, aslında birer cep bilgisayarlarına dönüşmesi olarak tarif edilebilir. Öyle ki her türlü bilgi alış verişi yapabilen ve her türden medyayı kolaylıkla bünyesinde barındırıp, oynatabilen, yerine göre bir TV veya bir radyo gibi davranabilen, tüm teknolojik ihtiyaca çok kolay cevap verebilecek bir kapasiteye ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The world entered 20 th century with the Industrial Revolution by the help of inventions thatwere realized between the 18 th and 19 th centuries. The revolution was determining factor on the radical changes. Industrial revolution is remarkable that is resulted by the research and effort on the science and technic. The evolution and change on the technology is limited only by the capacity of the human imagination The definition of basic needs that ease our Daily lives changed by the steps of the mankind in order to realize their imagination. The initial step of the development of new technology is analogue for the corded phone. By the digital era, that initial step developed and today corded phone became cellular phone also can be described as pocket computer. Also, cell phone provides exchange of the information and includes each type of media. It can be either TV or radio and easily respond to technological necessities. The milestone of the inventions on the technological development is certainly computer.