Türkiye'de müzik ve sektör ilişkisi: 1990'lı yıllar örneği
The relationship between music and sector in Turkey: A sample of the 1990s
  1. Tez No: 582857
  2. Yazar: KERİM EMRE TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM HİKMET ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Etnomüzikoloji ve Folklor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
“Türkiye'de Müzik ve Sektör İlişkisi: 1990'lı Yıllar Örneği”adını taşıyan bu çalışma, 90'lı yıllarda Türkiye'de yaşanan sektörel dönüşümü ve bu dönüşümün müzikal, siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel sebep ve sonuçlarını anlamayı amaçlamaktadır. Türkiye'de 20. yüzyıl başlarında kitleselleşmeyle beraber sistemleşen müzik sektörü, 1990'lı yıllara gelindiğinde üretiminin zirve dönemlerinden birini yaşamıştır. Tezde bu bağlamda albüm tirajlarının nasıl milyonluk rakamlara ulaştığı, dönemin iktidarının kültür ve liberal ekonomi politikalarının müzik sektörüne etkisi, uluslararası müzik yapım şirketlerinin 1990'larda Türkiye pazarına girişleri, özel radyo ve televizyonların kurulmasının müzik sektörüne etkileri, Eurovision Şarkı Yarışması, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması gibi festival ve yarışmaların pop müzik üretimine katkıları ve Raks Müzik'in Unkapanı'ndaki belirleyici rolü üzerine çeşitli sorular sorulmaktadır. Çalışma yola çıkılan yukarıdaki soruları alan araştırması, literatür taraması, çeşitli okumalar ve görsel/işitsel arşiv kaynakları üzerinden ele almaktadır. Tezde sırasıyla, 1990'lı yıllarda Türkiye'de popüler kültür alanında belirleyici olan siyasal geri plan; 1990'lı yıllarda müzik sektörünün belirleyici dinamikleri; medya; müzik sektörüne içerik üreten festival ve yarışmalar ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Relationship Between Music and sector in Turkey: a sample of the 1990s”, aims to understand the sectoral transformation experienced in Turkey in the 1990s and the musical, political, economic, socio-cultural reasons and consequences of this transformation. In Turkey, the music sector, which had become systematized together with massification in the beginning of the 20th century, experienced one of the peak periods of its production in the 1990s. In the thesis, various questions are asked about how the album circulation reached millions, the effects of the power of the period's cultural and liberal economy policies on the music sector, penetration of the international music production companies in the Turkish market in the 1990s, the effects of the establishment of private radios and televisions on the music sector, the festival and competitions such as the Eurovision Song Contest, Kuşadası Golden Pigeon Music Contest, and the contribution of pop music production and the decisive role of Raks Music in Unkapanı. The study deals with the aforementioned questions through fieldwork, literature survey, various readings and audio-visual archives. In this thesis, respectively, the political background which is determinant in popular culture in Turkey in the 1990s, the decisive dynamics of the music sector in the 1990s, the festival and competitions that produce content in music sector are studied.