Kur'ân-ı Kerîm'de îsâr kavramı
The concept of altruism in the Qur'an
  1. Tez No: 582856
  2. Yazar: ELİF TİYEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kur'ân'ın insanlığa sunmuş olduğu ilâhî hükümler, Allah ile kul ilişkisini düzenlemeye yönelik olduğu gibi kul ile tüm yaratılmışlar arasındaki ilişkileri de düzenlemeye yöneliktir. Kur'ân'da tüm çağlara seslenilirken aslında mükerrem olarak yaratılan insanın hangi konularda aldanabileceği bildirilmiş, iradeyi ilahi çağrıya yönlendirecek mesellere yer verilmiştir. Îsâr konusunun ele alındığı çalışmalarda kavramın etimolojik tahlilinin yapıldığı, îsâr âyeti olarak bilinen âyetin nüzul sebepleri üzerinde durulduğu görülmüştür. Bu çalışmada ise îsâr kavramının etimolojik tahlili ile birlikte ifade ettiği mânâlardan benzer örnekler Kur'ân'dan seçilerek verilmiştir. Bu örnekler Hz. Peygamber'den, Kur'ân'da anlatılan mesellerden ve sahabenin hayatından olmak üzere başlıklar halinde incelenmiştir. Çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Giriş bölümüdür. Bu bölümde çalışmanın önemi, amacı ve yöntemi açıklanarak konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar anlatılmıştır. İlk dönem sözlüklerden istifade edilerek kavramın etimolojik tahlili yapılmış, Kur'ânî kullanımları âyetlerden örneklendirilerek kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde îsâr kelimesinin geçtiği âyetler ve bu âyetlerdeki kullanımı yine farklı âyetlerden, Hz. Peygamber ve sahabeden örnekler verilerek açıklanmıştır. Üçüncü bölümde îsâr hasletinin kişi ve toplum açısından neticeleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise konunun genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The divine principles which have been offered to mankind by the Qur'an are intended to regulate the relations among the servants of Allah and all creatures, as well as to regulate the relations between Allah and his servants. While the Qur'an speaks to all ages, it has been reported that the human being who is created as noble can make mistake on which subjects and expressed issues that will direct the will to the divine call. In the studies about altruism, it has been seen that it was performed the etymological analysis of the concept of Altruism and emphasized the reason of revelation of the verse known as the verse of altruism. In this study, similar examples from the meanings expressed by the concept of altruism has been given by choosing from the Qur'an together with the etymological analysis of the concept of the altruism. These examples are examined in the headings from the Holy Prophet, the parables described in the Noble Qur'an and the life of the Companions. This study consists of four chapters. In the introduction, which is the first chapter, which is the introduction, the importance, purpose and method of the study were explained and the previous studies on the subject were reviesed. Also, the concept of altruism was etymologically analyzed by using the first term islamic sources and the conceptual framework was drawn by expressing the Qur'anic uses. In the second chapter, firstly the verses about altruism were expressed, then the use of altruism in these verses is explained by illustrating examples from different verses of Qur'an and lives of Prophet and his companions. In the last chapter, a general evaluation of the subject was made.