Cihan Aktaş'ın hikâyeciliği
Cihan Aktaş's storytelling
- Tez No: 582858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada İslamcı kadın yazarlardan Cihan Aktaş'ın ele alınan on üç hikâye kitabından yola çıkılarak yazarın hikâyeciliği, sanat anlayışı ve hayatına bütüncül bir bakış getirilmiştir. Hikâyelerin konuları bakımından; İslamın kadına bakışını feminizm öğretisiyle beraber ele alarak konuya kadının bireysel özgürlüğü çerçevesinde yaklaşan ilk yazarlardan olmuştur. Meseleye aktüel siyasetten uzak bir biçimde yaklaşırken kadının toplumdaki rollerini irdelemiş ve kadının hayata katıldığı her alandaki konulara değinmiştir. Toplumun her kesiminden kadınları hikâyesine alan yazar, başörtülü kadınlara ve yaşadıklarına hidayet romanlarının didaktik üslubunun dışında bir yaklaşım sergilemesinin yanı sıra modern hikâyecilik tekniklerini kullanıp dili ustaca kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is dealt with thirteen fiction books of Cihan Aktas, one of the Islamist writers, and developed a holistic point of view regarding writer's storytelling, sense of art and her life. The writer has been one of the first writers who approach Islam's view on woman with the doctrine of feminism and with the insight of woman's individual freedom in terms of her stories' subjects. She addresses woman's roles in society without political issues and touches upon every field woman attends in life. The writer also deals with every kind of woman of society in her stories, approaches women with headscarf and their lives without the way as 'the true path' (hidayet) novels do in a didactic tone, and uses the language masterfully applying modern storytelling techniques.