Osmanlı Devleti'nde İngiliz misyoner faaliyetleri (1839-61)
British missionary activities in the Ottoman Empire (1839-61)
  1. Tez No: 582863
  2. Yazar: HARUN TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Osmanlı Devleti vatandaşı olan Müslüman ve gayr-i müslim kitleleri“İsa'ya kazanmak”,“hakikat”le buluşturmak ve“sapkınlıktan kurtarmak”amacını güden misyonerler, 19. yüzyılın başından itibaren imparatorluğun muhtelif bölgelerinde faaliyete girişmişlerdi. Misyonlerin, imparatorluk üzerinde siyasî ve ekonomik emelleri olan İngiliz devletiyle içli dışlı bir görüntü verdikleri, tüccarlarla dirsek teması halinde oldukları, ülke siyasetine yön verecek hamlelere vesile oldukları da artık bir realitedir. Bu çalışmada misyoner olarak tanımlanan insanların nasıl bir eğitim aldıkları, ülkelerinin ve zamanın hangi şartları altında böyle bir serüvene atıldıkları, doğrudan ve dolaylı hedeflerinin ne olduğu, bu hedeflerin başka kimlerin hedefleriyle ne şekilde örtüştüğü, Türk-İslam toplumuna yönelik strateji ve misyon materyallerinin neler olduğu, toplumda yol açtıkları dinî ve kültürel tahribatın boyutları irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It's a well-known reality for some considerable time that the missionaries, as a group aiming at“gaining either the Muslims and non-Muslims for Jesus”, pointing out the“eternal truth”to their“nominal brethren”and saving the Muslims from the“abysses of heresy”, were in close relations with Britain that cherishes political and economic desire upon the Ottoman Empire; and were in good contact with the foreign tradesmen. For sure, they had substantial though indirect weight in shaping the politics of the empire. In this study, some related issues such as how those missionaries were educated, when and in what conditions their mother states got into those kinds of adventures, what were their direct or indirect goals, whether those goals were overlapped with those of any and in what sense, what were their strategies toward and tools for the Turkish-Islamic society, and the dimensions of religious and cultural annihilation they caused are tried to be treated.