Erkekliğin mekansallığı: Ev içleri ve kamusal alanda erkekler
Placing masculinities: Men at the domestic and public space
  1. Tez No: 582866
  2. Yazar: HİLAL PEKER DURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Araştırmanın temel amacı heteroseksüel, evli, orta ve orta-üst sınıf mensubu erkeklerin ev içi mekânda erkeklik inşasını incelemektir. Bu amaçla, ev içi mekânda erkeklik inşası sosyal psikoloji, çevre psikolojisi ve erkeklik literatürünü kapsayacak bir şekilde eleştirel söylemsel psikoloji yaklaşımı ile incelenmiştir. Araştırmada, kadının mekânı olarak tanımlanan ev içi mekânda erkeklerin kendilerini nasıl tanımladıkları ve ev içi mekânda gerçekleştirdikleri pratikler üzerinden erkek kimliğini nasıl müzakere ettikleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, erkeklerin evde erkek olmaya dair anlam inşaları eleştirel söylemsel psikolojinin anahtar kavramları olan açıklayıcı repertuvarlar, özne konumları ve ideolojik ikilemler çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırmada, ev içi mekândaki erkekliklerin geleneksel erkekliği önceleyen ve toplumun ürettiği normatif erkeklik ideolojisini yeniden onaylayan bir şekilde inşa edildiği görülmektedir. Bununla birlikte, modern-yeni erkeklikle ilişkilendirilen“duygusal ihtiyaçları karşılama”repertuvarı da dikkat çekmektedir. Araştırma, literatürde eksik olduğu belirtilen erkeklik ve ev içi mekân çalışmalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate heterosexual, middle and upper-middle class and married men's masculinity constructions in the home. In this research, how men defined themselves in the“feminine”home space and how they negotiated their masculine identities through the practices in the home were analyzed. Thereby, men's meaning constructions about being a man in the home analyzed in the frame of interpretative repertoires, subject positions and ideological dilemmas. It is seen that masculinities in the home were constructed in a way that prioritized the traditional masculinity and reaffirmed the normative masculinity ideology produced by the society. The repertoire of“providing emotional support”which is associated with the new masculinities also draws attention. The research contributes to the studies of masculinity and home space, which is reported to be lacking in the literature.