Model oyunlar bağlamında postdramatik metinler
Postdramatic texts in the context of model plays
- Tez No: 582867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Rönesans'ta temeli atılan aydınlanma paradigmasının değişimiyle modern dönemin bitip postmodern dönemin başladığı ileri sürülmüştür. Bunun tiyatroya yansımasıysa dramatik yapıya sahip geleneksel tiyatronun örgütlenme modeline uymayan oyunların ortaya çıkmasıdır. Drama krizi ve tiyatrallaşma tartışmaları tiyatro metinlerine doğrudan etki etmiştir. Tiyatro metinlerindeki görülen değişim ilk olarak dramatik biçimdeki kırılma ve bozulmalar şeklindedir. 1970'lerden sonraysa bu değişim sistemli bir hale gelmiştir. Süreç içinde dramatik yapının kodları gitgide çözülmeye başlayacaktır. Dramatik metinlerde görülen köklü değişimler neticesinde dram bir alt tür olarak konumlandırılmıştır. Dramatik yapıyla uyuşmayan bu yeni metinler postdramatik olarak adlandırılmaktadır. Postdramatik tiyatroda metnin hakimiyeti kırılmıştır. Söze, yazıya dayanan anlatım stratejisi yerine tiyatrallik ön plana çıkmıştır. Bütünlüklü bir yapı içindeki hiyerarşide örgütlenen tiyatro araçları bağımsızlaşmış, diyalektiksel bir gelişime dayanan olay ve eylem mantığı terk edilmiştir. Alegorik estetikle açıklanan postdramatik metinler, metinlerarasılık, kolaj ve montajla devşirilen malzemeyi hiyerarşisiz bir yapıda episodik olarak (parçalı, fragman vari) sunma stratejisi izlemektedir
Özet (Çeviri)
It has been suggested that the with change of the enlightenment paradigm that was founded in Renaissance, the modern period had come to an end and the postmodern period begun. The reflection of this on the theater is the emergence of plays that have no fit in the organisational model of the traditional theatre that has dramatik structure. The drama crisis and the discussions of theatricality had direct influential on theatre texts. The change seen in the theater texts is firstly in form of breaks and distortions on the dramatic form. After the 1970s, this change has become systematic. The codes of the dramatic structure will gradually begin to be resolved during the process. As a result of radical changes in dramatic texts, drama is positioned as a subcategory. These new texts, which do not match of the dramatic structure, are called postdramatic. The dominance of the text has broken In the postdramatic theater. Narrative strategy based on texts and hearsays is replaced by theatricality in terms of prominence. The theater tools have become more independent and the logic of the event as well as action based on a dialectical development has been abandoned. The postdramatic texts, explained by allegorical aesthetics, follow the strategy of presenting the material that collect with intertextuality, collage and montage in a non-hierarchical structure as episodic (partial, fragment).