Prostat kanseri kök hücre kültürü ile kök hücre içermeyen prostat kanseri hücre kültüründe mtor ve mlst8 moleküllerinin immunoflorans yöntemi ile karşılaştırılması ve mtor yolağının prostat kanserindeki yeri
Comparison of mtor and mlst8 moleculars with immunoflorence method in prostate cancer ctem cell culture with prostate cancer cell culture without stem cell and role of mtor pathway in prostate cancer
  1. Tez No: 582868
  2. Yazar: ZAFER BİNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BARIŞ ALTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Prostat kanseri erkeklerde kansere bağlı ölümlerde ikinci sırada yer almaktadır. Kanser kök hücrelerinin özelliklerinin araştırılması ve kanserin gelişiminde yer alan yolakların tespiti, hedefe yönelik tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde önemlidir. mTOR yolağı prostat kanserinde aktif olarak yer almaktadır. mTOR ve mLST8 molekülleri hem mTOR1 hem de mTOR2 kompleksinde yer alır. Bu çalışmanın amacı kök hücre içeren prostat kanseri hücre kültürü (Du-145 KKH) ile kök hücre içermeyen (Du-145 non-KKH) prostat kanseri hücre hattı kültüründe mTOR ve mLST8 moleküllerinin yoğunluğunu immünofloresans yöntemi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prostat kanseri hücre hattı (Du-145) hücre kültürü flasklarında %5 CO2'li ortamda, 37 oC'de inkübatörde kültüre edildi. Floresanla-aktifleşmiş hücre ayırma (FACS) yöntemi ile akım sitometri analizi kullanılarak Du-145 prostat kanseri hücre hattında CD133+/CD44+/low yüzey belirteçlerini bulunduran kanser kök hücreleri (sorting) ve bunların dışında kalan hücreler (non-sorting) içlerinde 2'şer ml RPMI 1640 medium bulunan 5 ml'lik polistiren falkon tüplere ayrıldı. Du-145 KKH ve Du-145 non-KKH leri, immünfloresans boyama yöntemi kullanılarak hem hücre canlılık (DAPI yöntemi) hem de mTOR ve MLST8 proteinlerindeki floresan miktarının yoğunluğu görsel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Prostate cancer is the second most common cancer-related death in men. Investigation of the characteristics of cancer stem cells and the identification of the pathways involved in the development of cancer are important in the development of targeted treatment modalities. The mTOR pathway is actively involved in prostate cancer. The mTOR and mLST8 molecules are found in both the mTOR1 and mTOR2 complexes. The aim of this study is to compare the intensity of mTOR and mLST8 molecules in stem cell-free (Du-145 non-CSC) prostate cancer cell line culture with stem cell-containing prostate cancer cell culture (Du-145 CSC) by immunofluorescence. Materials And Methods: Prostate cancer cell line (Du-145) was cultured in an incubator at 37°C in 5% CO2 environment in cell culture flasks. Using flow cytometry analysis with fluorescence activated cell sorting (FACS), the cancer stem cells containing CD133+/ CD44+/low surface markers (sorting) in the Du-145 prostate cancer cell line and the remaining cells (non-sorting) were separated into 5 ml polystyrene tubes which includes 2 ml RPMI 1640 medium. Du-145 CSC and Du-145 non-CSCs were visually analyzed for both cell viability (DAPI method) and the intensity of fluorescence in mTOR and MLST8 proteins using the immunofluorescence staining method.